České soudy na (české) bojovníky na Donbase začaly nahlížet jako na teroristy a rozdávají neobvykle vysoké tresty. Trend začal v červenci, kdy odvolací Vrchní soud v Praze výrazně zpřísnil trest Bělorusovi, který se podle obžaloby zapojil do bojů na Ukrajině. Uložil mu 21 let, protože se podle něj dopustil terorismu, navíc ve zločinecké skupině. Pražský městský soud předtím muže pobývajícího v ČR nepravomocně potrestal 4,5 roku odnětí svobody, proti čemuž se odvolal státní zástupce.

Městský soud Fadějeva potrestal za účast v organizované zločinecké skupině, podle odvolacího senátu se však dopustil teroristického útoku, z něhož byl i původně obžalován.

Jen s o rok kratším trestem od soudu odešel Jiří „Begemot“ Urbánek. Dostal v úterý od pražského městského soudu dvacetiletý trest vězení za teroristický útok, účast na teroristické skupině a další činy. Urbánek, který před lety odjel z ČR na  Donbas bojovat v armádě tzv. Doněcké lidové republiky, je stíhán jako uprchlý. Rozsudek není pravomocný.

Osobně si přísný trest vyslechl Lukáš Nováček. Muž se koncem července 2015 vydal na východní Ukrajinu do míst ovládaných Ruskem podporovanými separatisty. Podle rozsudku se od nich nechal vyškolit a zapojil se po jejich boku do bojů s ukrajinskými jednotkami. Justice ho odsoudila za teroristický útok a za účast v organizované zločinecké skupině. Mezi důkazy obžaloby, které Nováčka podle soudu usvědčovaly, jsou mimo jiné fotografie, na kterých byl zachycen v uniformě a se zbraněmi. V jeho telefonu policie nalezla videa z bojů a existuje rovněž videozáznam, na němž Nováček v uniformě a se zbraněmi vypráví ruským novinářům kde, jak a proč v Doněcku a Luhansku bojuje. Nováček se proti testu odvolal.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly více než 14 tisíc obětí.

Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny. Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.