V nedávné době se objevily tři recesistické příspěvky, které byly myšleny jako satira nebo parodie. Přesto tyto “zprávy” někteří lidé vzali vážně.

1. EU chce přejmenovat Karlův most na Most Václava Havla

“EU požaduje po Česku, aby přejmenovalo Karlův most na Most Václava Havla,” zněl název článku na zjevně recesistických stránkách AZ247. Stránka má parodovat konspirační server AC24.

“Na malou chvíli budeme psát vážně. Na článku sdíleném před cca 3 hodinami krásně vidíme, jak někteří lidé vůbec nečtou, co sdílejí. Prostě uvidí nadpis “EU požaduje po Česku, aby přejmenovalo Karlův most na Most Václava Havla” a hned to sdílejí. Článek si nepřečtou, ani neověří a sdílejí to jako pravdu. Přitom v článku se mimo jiné píše o Evropském výboru pro zásahy do suverénních států, o tom, že české zdravotnictví nemá peníze, a tak platí zdravotní sestry místo penězi plastovými víčky a o tom, že Česko přijme 1000 uprchlíků, které rozdělí mezi 1000 náhodně vybraných sluníčkářů, kteří si uprchlíky vezmou domu.

Za redakci AZ247 tak chceme říct, že jsme proti jakémukoli celostátnímu referendu, ve kterém by se rozhodovalo o důležitých věcech, či dokonce o budoucím směřování celého státu. Když se stovky lidí nechají zblbnout naprosto očividnou satirou, jak jednoduše je asi dokáží ovlivnit někteří nejmenovaní populisté?,” napsali ve vyjádření.

2. Romové dostávají zdarma máslo

Pardovat známy hoax o lécích zdarma pro Romy v lékárnách se pokusil Marek Haltuf.

“Celá zpráva kopíruje známý hoax z roku 2011, který uvádí: “Do minulého týdne jsem to netušil, ale romové nemusí platit za léky. Byl jsem v lékárně koupit dětem kapky na kašel a do nosu atd. Přede mnou byla menšina, vybrali si léky a pak vytáhli papír ze sociálky, … lékárnice ho potvrdila a odešli. Ptal jsem se, co to bylo a ona mi sdělila, že jsou sociálně slabí, tak jim stát platí léky.”

“To se takhle někdo ze srandy zeptá, kdy bude hoax o másle, tak doslovně zkopírujete známou lékárenskou pitomost, jenom léky zdarma nahradíte máslem zdarma. (o čtrnáct dní později) Má to 2600 rozhořčených sdílení,” komentuje vznik a šíření hoaxu autor parodického příspěvku Jakub Kodym. “Také mi přišlo nezvykle mnoho žádostí o přátelství od osob, které jsem v životě neviděl. Ti lidé mají společné například to, že sdílejí příspěvky pana Okamury nebo konspiračních webů,” doplňuje Marek Haltuf. “Otázka zní, kdo a proč má potřebu sdílet zcela evidentní nesmysl a ještě k tomu přidává nenávistné komentáře. Opravdu se cítí ohroženi romskou menšinou? Nebo jde jen o momentální upuštění ventilu vlastní frustrace vybitím se na tom slabším? Doufejme, že jde jen o plané výkřiky na bezpečné půdě sociálních sítí,” uzavírá Haltuf pro Hate Free.

3. Z obchodů zmizí na měsíc maso i salámy. Můžou za to vegetariáni a vegani

Tato zpráva pochází z jara a i tato “zpráva” měla vážně míněných sdílení. Jiná recesistická stránka Pravdivé zprávy napsala recesistický článek “Vegetariáni přitvrzují! Z obchodů zmizí po jejich tlaku na měsíc maso i salámy! Jde o test.”

“Pokud tedy neradi grilujete lilek, doporučujeme zásobit se předem. Neoficiálně se totiž proslýchá, že v případě úspěchu celé akce se může zopakovat i na podzim a mohla by se tentokrát protáhnout na čtvrtletí,” psalo se na konci článku.

“Všechna zde uvedená zjištění jsou na 158% pravdivá,”  píší v popisu stránky.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.