Je pravdou, že hoaxy se nevyhýbají ani prezidentovi Milošovi Zemanovi. Ačkoliv se nám politika prezidenta republika nemusí líbit, lhát by se nemělo o nikom. To platí i o lidech, kteří sami často nemluví pravdu.

Internetem koluje fotografie, kde prezident Zeman sedí, když ostatní státníci stojí. Jedná se o summit NATO, konaný 11. až 12. července 2018. Polská Gazetta ho dokonce obvinila, že se opil. I v České republice je fotografie často interpretována tak, že se jedná o snímek přímo z focení. Realita je ovšem taková, že při oficiálním focením stál po boku státníků. Jak ukazuje video, sedl si až při znění fanfáry a poté i zřejmě na chvilku usnul.

V minulosti se začala internetem také šířit nesmyslná teorie, že má jednu z nohou po amputaci. Fotografie z letošního léta, která se stala terčem posměšků, však hovoří jinak. Prázdninovou pohodu prezidenta republiky zachytili fotografové právě ve chvíli, kdy se Miloš Zeman procházel v doprovodu ochranky na břehu Veselského rybníka v Novém Veselí na Žďársku. Konkrétně 2. červnce 2018. Z fotografií je zřejmé, že nohy má obě.

Asi nejhnusnější omyl vypustil na Facebook Svatopluk Bartík. Brněnský radní tvrdil, že Miloš Zeman má rakovinu, která metastázovala, a zbývá mu maximálně sedm měsíců života. Tvrdil to na začátku listopadu 2017. Jak lze spočítat, náramně se spletl.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com