Tři hoaxy o Milošovi Zemanovi. Během focení neseděl


Je pravdou, že hoaxy se nevyhýbají ani prezidentovi Milošovi Zemanovi. Ačkoliv se nám politika prezidenta republika nemusí líbit, lhát by se nemělo o nikom. To platí i o lidech, kteří sami často nemluví pravdu.

Internetem koluje fotografie, kde prezident Zeman sedí, když ostatní státníci stojí. Jedná se o summit NATO, konaný 11. až 12. července 2018. Polská Gazetta ho dokonce obvinila, že se opil. I v České republice je fotografie často interpretována tak, že se jedná o snímek přímo z focení. Realita je ovšem taková, že při oficiálním focením stál po boku státníků. Jak ukazuje video, sedl si až při znění fanfáry a poté i zřejmě na chvilku usnul.

V minulosti se začala internetem také šířit nesmyslná teorie, že má jednu z nohou po amputaci. Fotografie z letošního léta, která se stala terčem posměšků, však hovoří jinak. Prázdninovou pohodu prezidenta republiky zachytili fotografové právě ve chvíli, kdy se Miloš Zeman procházel v doprovodu ochranky na břehu Veselského rybníka v Novém Veselí na Žďársku. Konkrétně 2. červnce 2018. Z fotografií je zřejmé, že nohy má obě.

Asi nejhnusnější omyl vypustil na Facebook Svatopluk Bartík. Brněnský radní tvrdil, že Miloš Zeman má rakovinu, která metastázovala, a zbývá mu maximálně sedm měsíců života. Tvrdil to na začátku listopadu 2017. Jak lze spočítat, náramně se spletl.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

 
Jan Cemper