Je pravdou, že hoaxy se nevyhýbají ani prezidentovi Milošovi Zemanovi. Ačkoliv se nám politika prezidenta republika nemusí líbit, lhát by se nemělo o nikom. To platí i o lidech, kteří sami často nemluví pravdu.

Internetem koluje fotografie, kde prezident Zeman sedí, když ostatní státníci stojí. Jedná se o summit NATO, konaný 11. až 12. července 2018. Polská Gazetta ho dokonce obvinila, že se opil. I v České republice je fotografie často interpretována tak, že se jedná o snímek přímo z focení. Realita je ovšem taková, že při oficiálním focením stál po boku státníků. Jak ukazuje video, sedl si až při znění fanfáry a poté i zřejmě na chvilku usnul.

V minulosti se začala internetem také šířit nesmyslná teorie, že má jednu z nohou po amputaci. Fotografie z letošního léta, která se stala terčem posměšků, však hovoří jinak. Prázdninovou pohodu prezidenta republiky zachytili fotografové právě ve chvíli, kdy se Miloš Zeman procházel v doprovodu ochranky na břehu Veselského rybníka v Novém Veselí na Žďársku. Konkrétně 2. červnce 2018. Z fotografií je zřejmé, že nohy má obě.

Asi nejhnusnější omyl vypustil na Facebook Svatopluk Bartík. Brněnský radní tvrdil, že Miloš Zeman má rakovinu, která metastázovala, a zbývá mu maximálně sedm měsíců života. Tvrdil to na začátku listopadu 2017. Jak lze spočítat, náramně se spletl.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.