Místopředsedkyně SPD v Karlovarském kraji Věra Maříková na svém facebooku nevhodně reagovala na fotografii černošské holčičky u stánku s trdelníkem v Karlových Varech. „Když vezmu, že trdelník patří Čechům, tak obrázek černošky se zmrzlinou je i pro mě dosti nevhodný. Jak vysvětlit firmě, že tento obrázek se k našemu trdlu opravdu nehodí?” napsala na svém facebookovém profilu.

Jakým způsobem chce firmě nevhodnost fotografie vysvětlit nenapsala. Na české území již jednou rasové zákony platily. 21. června 1939 byly do Protektorátu Čechy a Morava zakotveny Norimberské zákony.

 „V Trdlokafe si zakládáme na maximální ochotě a dobré náladě našeho personálu, zároveň jsou naše produkty vyráběny z těch nejkvalitnějších surovin a podle nejpřísnějších norem. Zákazníkům jednoduše nabízíme služby západního střihu a tomu odpovídají i naše hodnoty. V Trdlokafe odmítáme rasismus v jakékoliv formě a stížnosti na výzdobu našich stánků proto vnímáme jako zcela nepřijatelné – i vzhledem k faktu, že dívka na obrázku se jmenuje Jája a je Češka. Absurditě příspěvku paní Maříkové přidává i skutečnost, že trdelník pochází z Maďarska a jeho prezentace jako tradičního českého produktu je naprosto zcestná,“ zareagovala na slova političky firma Trdlokafe.

A odkud pochází Trdelník? Z největší pravděpodobnosti z rumunského Sedmihradska, které bylo tehdy součástí Uherska. Trdelník nese původní název Kürtőskalács a je národním jídlem pro maďrasky mluvící menšinu v Rumunsku. Protože bylo tehdy Sedmihradsko součástí Rakouska-Uherska (Zalitavska), pokrm byl maďarskou menšinou zavlečen až do slovenské Skalice. Protože město leží jen pár kilometrů od českých hranic, nebylo těžké, aby se pokrm ukotvil právě i v Česku. Trdelník ovšem rozhodně není českým pokrmem.

Věra Maříková kandidovala ve volbách do Poslanecké sněmovny na 10. místě. Na ruské sociální sítí Vkontakte v minulosti například sdílela konspirační teorie o napojení Jaroslava Kubery a teplické ODS na muslimskou menšinu ve městě.

 Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com