O tom, jaké je IQ studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, mají jasno členové hnutí Slušní lidé. V pátek na svém facebookovém profilu sdíleli fotografii cedule, která ozdobila desku s názvem školy. Stojí na ní, že tamní studenti mají průměrné IQ 63,15 procent.

Celá věc má však jeden zásadní problém. IQ se v procentech neměří. Skóre 63,15 by podle standardizovaných tabulek inteligenčního kvocientu označovalo lehce mentálně retardovaného jedince (Synonyma: lehká slabomyslnost, lehká mentální subnormalita, oligofrenie, debilita). Údaj „63,15 %“ IQ nedává smysl ani v mezích vyměřené lehké mentální retardace.

Aktivisté hnutí Slušní lidé se do povědomí společnosti dostali hlavně díky přerušení divadelní hry Naše násilí, vaše násilí v Divadle Husa na provázku v roce 2018, za kterou poté vyfasovali od radnice brněnského středu 25 pokut. Do zastupitelstva města Brna se hnutí nedostalo, když získalo jen 2,72% hlasů.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com