Vlastenecký aktivista Matouš Bulíř zveřejnil část reportáže České televize ze dne 10. května 2023, ve které je vidět česká houfnice Dana, kterou ČR darovala Ukrajině. Na videu na ukrajinském území je vojenské vozidlo opatřeno trámovým křížem, který používal i za 2. světové války Wehrmacht. Polský fact-checkingový web Fakenews.pl narazil i na více takto označených vozidel na Ukrajině. Vysvětluje však, že Balkenkreuz je mnohdy zaměňován s rovnoramenným křížem, který nebyl jen symbolem nacistů a na Ukrajině se používal dávno před 2. světovou válkou. Z videa není zřejmé, jestli v tomto případě jde o úmysl nebo úmyslem bylo houfnici označit rovnoramenným křížem a došlo k neúmyslně chybě. 

„Rovnoramenný kříž je důležitou součástí symboliky ukrajinského státu a pochází z kozáckých dob. Byla součástí erbu zakladatele prvního kozáckého Sichu Dmytra Vyshnevetského, známého také jako Baida. Nacházel se na  vlajce Záporožského Sichu  v podobě bílého rovnoramenného kříže, jehož ramena se na koncích rozšiřují. Velmi podobný kříž můžeme vidět také na  kozácké vlajce  z poloviny sedmnáctého století. To bylo zachyceno hejtmanem Januszem Radziwiłłem v roce 1651.

Rovnoramenný kříž byl také součástí vyznamenání, které obdrželi vojáci Ukrajinské lidové republiky za účast na I. zimním tažení na přelomu let 1919 a 1920. Konalo se pod velením Mychajla Omelianovyče-Pavlenka a jeho účelem bylo přesunout se za linie Rudé armády a zahájit tam partyzánské operace. Vojáci byli úspěšní a celá operace je důležitou událostí v historii Ukrajiny.

Rovnoramenný kříž je také široce používán v symbolech různých institucí na území Ukrajiny. Kozácký kříž (rovnoramenný s rozpínacími rameny na koncích) se používá mj. ve znaku Ministerstva obrany Ukrajiny, ozbrojených sil, pěchoty, námořnictva a letectva. Proto má jasně silné spojení s vojenskou symbolikou. Proto by nemělo být překvapením, že jeho zjednodušená verze je umístěna na vozidlech ozbrojených sil Ukrajiny.

Je však pravda, že konkrétní kříž na houfnici Dana spíše připomíná Balkenkreutz. Ten totiž byl tmavý v bílém poli. Zatímco rovnoramenný kříž byl spíše malován jako bílý kříž v tmavém poli. Je tedy legitimní, že Matouš Bulíř se obrátil úřad vlády, aby Ukrajince na nevhodné označení upozornily.

„Osobně už mám dost toho předstírání, že na Ukrajině absolutně žádný nacismus není, protože tam prostě je, ne ve velké míře, ale je. Tím ideologicko-mediálním předstíráním, že to je všechno lež, nahráváme pouze ruské propagandě, které pak stačí jen zveřejňovat podobná videa a fotografie, které lehce boří ten uměle budovaný mýtus a utvrzuje obyčejné Rusy v tom, že na té denacifikaci asi něco bude, když západní média musí takhle lhát.

Ukrajina přeci nemusí být tou nejlepší zemí na světě, aby si zasloužila naší pomoc. Osobně si myslím, že se proti ní u nás staví tolik lidí čistě jen proto, že je štve, jak se tu vytváří falešný mediální obraz, který z Ukrajiny dělá tu nejlepší zemi na světě a z Ukrajinců ty nejlepší lidi na světě. Ukrajina je země s problémy tak jako každá jiná, takže přestaňme už předstírat, že tomu tak není a na ty problémy reagujme a řešme je,“ napsal Matouš Bulíř. S touto částí statusu souhlasíme. Ukrajina skutečně má v řadách armády i lidi sympatizující s nacismem. To však u z Ukrajiny nedělá nacistický stát.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.