Ve vysílání televize Rossija 24 „Církev a svět“ z 18. dubna 2020 předseda Odboru vnějších církevních vztahů Moskevského patriarchátu, metropolita Volokolamský Ilarion, odpovídal na dotazy šéfky stanice Jekatěriny Gračevové. Jedna z otázek se týkala demontáže pomníku maršála Koněva v Praze. Metropolita na dotaz odpověděl takto: „Myslím, že z ruské strany byla slíbena symetrická odpověď. Tato odpověď asi přijde a bude nutné strhnout pomník nějaké české osobnosti, který stojí na území Ruské federace. Zdá se mi, že by se neměly dovolovat takové věci, zavírat před nimi oči, ponechávat je bez odpovědi, tím spíše v roce 75. výročí Velkého Vítězství, ke kterému maršál Koněv a 1. ukrajinský front Sovětské armády, jemuž velel, významnou měrou přispěli.“

Je užitečné připomenout si, kdo je metropolita Ilarion. Narodil se roku 1958 a sám sebe označuje jako známou osobnost ruského církevního a společenského života, režiséra a vydavatele. Je biskupem Ruské pravoslavné církve, členem Nejvyšší církevní rady Ruské pravoslavné církve, výkonným tajemníkem Patriarchátní rady pro kulturu. Dále je členem rady prezidenta Ruské federace pro kulturu a umění, spolupracovníkem Ruské akademie přírodních věd a stálým členem Izborského klubu.

Příznačné je především poslední členství. O Izborském klubu jsme již psali už v roce 2017 v článku Izborský klub: Putinova ideologická komise a my. Kolegy metropolity Ilariona v klubu jsou například  přední ruský hochštapler na poli historie a politologie, konspiracista a dezinformátor Nikolaj Starikov (oblíbený v našich prokremelských kruzích), propagandista a pseudoekonom Sergej Glazjev, lžihistorička Natalija Naročnickaja (jejím velkým příznivcem u nás je Václav Klaus senior), významní ruští antisemité Alexandr Prochanov a biskup Augustin nebo také politolog Sergej Čerňachovskij, na kterého jsme jako první v českém mediálním prostoru upozornili v souvislosti s jeho výzvou zabít starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře.


Profilový obrázek

author