Podle oficiálních ruských zdrojů Rusko brání tradiční, potažmo slovanské hodnoty. Podle průzkumu Mezinárodního republikánského institutu z roku 2017 si čtvrtina obyvatel Česka myslí, že Rusko brání naše tradiční hodnoty. U nás tuto představu Ruska coby obránce tradičních hodnot zastává antisemitský web Protiproud nebo třeba Josef Kobza z SPD. Rozhodli jsme se proto podívat se na tyto hodnoty v nepravidelném seriálu.

Jeho první část se bude zabývat mučením a zabíjením ze strany bezpečnostních složek. Namátkově jsme vybrali několik případů pouze za poslední tři měsíce, což postačí jako reprezentativní ukázka situace, protože frekvence těchto zločinů je obdobná v průběhu posledních let.

Budiž ještě dodáno, že nejde o zprávy z obskurních zdrojů. Naopak, tyto zprávy se zcela běžně objevují i v celostátních médiích a nevyvolávají skandály (pokud ovšem nejde například o případ mučení Jevgenije Makarova v trestní kolonii v Jaroslavli, které si mučitelé natáčeli na video, jež pak uniklo na veřejnost). Bití, mučení a zabíjení tedy lze považovat za záležitost v Rusku běžnou a tradiční.

  • V Brjansku zemřel 17letý student zbitý opilým policistou

Express Gazeta, 01.09.2019

Sedmnáctiletého studenta Ivana Vachrušina 11. srpna 2019 bezdůvodně verbálně napadl major policie a zástupce místního policejního velitele v kavárně v obci Lokoť poblíž Brjanska a vyzval ho, aby si „to šli vyřídit ven“. Tam studenta udeřil pěstí do hlavy, až Vachrušin upadl hlavou na betonové schodiště. Student poté upadl do kómatu, ze kterého se už neprobral. Zemřel 1. září 2019.

·        Policisté, kteří ubili zadrženého, byli předčasně propuštěni z vězení

Express Gazeta, Jekatěrina Nečausová, 27. září 2019

Tři policisté na podzim 2017 zadrželi v Nižním Tagilu Stanislava Golovka pro podezření z krádeže. Golovko po třech dnech zemřel v nemocnici na následky mučení. Pitva u něj prokázala 26 stop po úderech tupým předmětem, vyvrácené prsty na rukou, zlomeniny devíti žeber a několik zlomenin klenby lební. Pachatele nyní osvobodil soud v Nižním Tagilu, vrazi nestrávili za mřížemi ani celé dva roky.

  • Policista z Tobolsku odsouzen ke třem letem vězení za kruté zbití zadrženého

Znak, 11. října 2019

Тоbolský městský soud odsoudil policistu obviněného z překročení pravomocí. Soud dospěl k závěru, že odsouzený poškozenému uštědřil několik úderů neidentifikovaným předmětem do oblasti hráze, což mělo za následek natržení močové trubic a krvácení. Podle vyšetřovatelů se poškozený už přitom nacházel na policejní služebně a měl nasazena pouta. Obviněný i další policisté tvrdili, že poškozený byl opilý, vzpouzel se a napadl obviněného. Účastníci měnili výpovědi, podle právních zástupců se ztratily hmotné důkazy.

  • V Přímoří policisté vytloukali svědectví z očitého svědka trestného činu. Bylo zahájeno trestní stíhání

Znak, 4. prosince 2019

Pracovníci policie z městysu Kavalerovo od 26. do 28. října 2019 používali „nedovolené vyšetřovací metody“ vůči místnímu obyvateli, který se stal očitým svědkem trestného činu ve vsi Zerkalnoe.

  • V brjanské trestní kolonii utloukli k smrti vězně při přijímací prověrce

Gorodskoj, 9. prosince 2019

V trestní kolonii č. 6 ve městě Klincy v Brjanské oblasti došlo k tragédii. Podle televize „Gorodskoj“ tam v noci na 8. prosince zemřel vězeň. Nový vězeň, který si měl v kolonii odpykat trest, utrpěl množství zranění neslučitelných se životem. Podle dostupných informací jej zbil jeden ze zaměstnanců kolonie. Byl již zadržen.

·        Na Sachalinu byli tři policisté odsouzeni k odnětí svobody od 3 do 4,5 roku za mučení zadržené ženy

Novaja Gazeta, 18. prosince 2019

Dne 10. listopadu 2015 tři policisté v Južno-Sachalinsku zadrželi ženu podezřelou z krádeže. Jak uvádí místní prokuratura, od 13:00 do 22:00 hod. vůči ní použili prostředky pro omezení pohybu, bili ji do různých částí těla a dusili ji pomocí plastového sáčku. Přitom jí hrozili použitím sexuálního násilí ze strany třetích osob.

  • Obrat v případu mučení v jaroslavské trestní kolonii

Portal ProGorod, 18. prosince 2019

Čtrnáct bývalých zaměstnanců trestní kolonie č. 1 je vyšetřováno kvůli překročení pravomocí. Svědci uvedli, že je obvinění bili rukama, nohama a gumovými obušky.

  • Sachalinští policisté zbili vojáka kvůli příjmení

Znak, 20. prosince 2019

K incidentu došlo 13. prosince v Anivě. Muž přišel na policii, aby oznámil ztrátu mobilního telefonu. Podle jeho vyjádření se v policejní služebně nacházely tři osoby v policejní uniformě, které, jakmile uslyšely příjmení oznamovatele, jej začaly bít. Bití pokračovalo přibližně 40 minut, oznamovatele nenechali promluvit. Posléze se vyjasnilo, že si policisté muže spletli s jeho jmenovcem, po kterém je vyhlášeno pátrání kvůli rvačce. Lékaři u zbitého muže diagnostikovali skryté kraniocerebrální trauma, otřes mozku, mnohočetná zranění a podlitiny.


author