Krátce po prohraných sněmovních volbách nastoupil bývalý poslanec Lubomír Volný do pracovní neschopnosti. Přestože bral nemocenskou vypočítanou z poslaneckého platu, objížděl po Česku demonstrace proti povinnému očkování. Lubomír Volný z hnutí Volný blok (dříve SPD) nastoupil do pracovní neschopnosti 19. října 2021, tedy deset dní po prohraných sněmovních volbách. Hnutí ve volbách neuspělo, když získalo jen 1,33 procenta hlasů, nedostalo se tedy do sněmovny a navíc nezískalo ani státní příspěvek. Jak uvedl iRozhlas.cz, Volný onemocněl ještě v době, kdy byl stále poslancem. Den poté, kdy Radiožurnál na situaci upozornil, Volný nemocenskou ukončil. Na nemocenské byl více jak 3 měsíce. Hnutí Volný blok přitom bylo oficiálně proti zneužívání sociálních dávek.

Předsedkyně Volného bloku Jana Volfová následně změnila název tohoto uskupení. Volfová se v tiskovém prohlášení distancovala od jakéhokoli zneužívání sociálních dávek, které je podle ní v rozporu s principy strany: „Na několikeré výzvy a žádosti desítek nezpochybnitelných členů naší strany jsem zahájila nutné kroky vedoucí k návratu tradičního názvu naší strany a odpojení se od všeho, co nás jakýmkoliv způsobem spojuje s podle nás zdiskreditovanou značkou Volný blok (název strany, logo a další grafické symboly).“

Hnutí Volný blok se vrací k původnímu názvu Česká suverenita. Nedávno si to odhlasovali jeho členové. Spory uvnitř Volného bloku eskalovaly před týdnem na konferenci v Pardubicích, kde se volební lídr Volný ptal předsedkyně Volfové na fungování hnutí. Podle něj není jisté, že lidé, kteří do Volného bloku vstoupili loni, tedy včetně něj, se skutečně stali členy. Nyní chce založit vlastní subjekt, a proto sbírá podpisy mezi svými příznivci. „Volný blok vznikne znovu a lépe,“ podotýká bývalý poslanec. Tentokrát by podle něj mělo jít o „Volný blok s přívlastkem“.

Volný se stal i terčem posměchu. Na Twitter publikoval příspěvek člena australského parlamentu Craiga Kellyho. Použil však evidentně automatický překladač. „Víme, že jsi chtěl hrát tenis, ale australská vláda dovolila politice neprávem zasahovat do sportu,“ napsal australský politik. Volného překladač však pojem „Aust Govt“ přeložil jako  rakouská vláda.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com