Platforma WhatsApp, kterou vlastní společnost Facebook, začala už od roku 2018 bojovat s dezinformacemi. Vše odstartoval případ z Indie, kdy skupina uživatelů šířila přes WhatsApp dezinformace, což vyústilo až v davové násilí. Zemřelo v nich nejméně 25 lidí. Nicméně to není ani zdaleka jediný případ, kdy se využil WhatsApp k šíření Fake news. S více než 1,5 miliardy uživatelů se stává jednoduchým nástrojem, jak šířit podobné nepravdivé informace. Od včerejšího dne se zavedlo přísnější pravidlo, které má omezit masové šíření podobných zpráv. Zavedeno bylo pravidlo, že maximální počet osob, kterým se dá jedna a ta samá zpráva odeslat, je 5 lidí.

Nyní ke stejnému kroku Facebook sáhl i pro Messenger. Blíží se totiž americké prezidentské volby, kvůli nimž čelil Facebook v minulosti několika vyšetřováním, jelikož umožnil před těmi minulými šíření falešných a manipulativných zpráv. Facebook se rozhodl ke kroku, kterým chce zabránit rozesílání dezinformací. Protože se jejich velká část sdílí pomocí soukromých zpráv, rozhodl se zavést limit pro přeposílání zpráv i v jeho Messengeru. Nově půjde tedy jedna zpráva přeposlat, po vzoru WhatsAppu, maximálně pětkrát.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.