Předevčírem (5. dubna 2019) se měla ve Sněmovně konat konference Rodina a její práva v 21. století, na níž byl pozván i britský ultrapravicový aktivista a idol islamofobního hnutí Tommy Robinson, který působí i jako poradce předsedy strany UKIP, která se díky němu rozešla s dlouholetou ikonou strany Nigelem Faragem. Organizátoři konference se Robinsonovu účast snažili do poslední chvíle zatajit, ale den před konferencí se o jeho účasti dozvěděla média.

O samotném zrušení akce toho bylo napsáno už dost. Dost toho bylo napsáno i o osobě Tommy Robinsona. Jeho návštěva Prahy však nakonec skončila návštěvami restaurací. Robinson měl natolik napilno, že nakonec nestihl ani tiskovou konferenci. Martin Konvička to omlouval vskutku bizarně. „Poté, co se Tommy během večerního posezení ve společnosti našich nejkrásnějších xenofobek a nejsympatičtějších xenofobů dozvěděl, že dnešní parlamentní seminář nebude — tak se vykalil jak britský rowdie na víkendu v Praze — no a zaspal ranní tiskovku. Všelijací lidi mluví o trapasu. Já ho kupodivu chápu – fakt se dovedu vžít do jeho kůže. Pochopme: On žije v zemi, kde se pomalu nemůže společensky odvázat, aby se svým známým obličejem nenarazil na nějaké ty agresívní obohacovače ozrbojené kudlou, kyselinou, nebo něčím horším. Relativně nezamuslená východní Evropa na něj musí působit jako ráj (o cenách pití a jídla nemluvě). Zaspaná tiskovka je zajisté trapas, ale Tommy není politik – je kluk, který se nebál říkat pravdu a je za to štván fašistickým euroislámským režimem,“ napsal Martin Konvička na jeho obranu. Konvička přitom zapomíná na to, že Robinson je placeným poradcem předsedy UKIP Gerarda Battena.

Že Robinson vypouštěl páru důkladně svědčí videa z Prahy pocházející z jeho Snapchatu.

Konferenci zařizoval Milan Roháč. Roháč je 1. místopředsedou spolku Mladí vlastenci, angažoval se v Bloku proti islámu či straně Úsvit Národní koalice, následně podporoval Realisty. Vystupoval i v několika pořadech Svobodného vysílače, internetového rádia šířícího konspirační teorie. „Výběr hostů měl na starost z velké části Roháč a tedy i on navrhl Robinsona jako jednoho z vystupujících. K tématu měl přispět příběhem o zneužívání dětí pákistánskou mafií. V plánu také bylo, že by do Prahy přivezl jednu z jejich obětí, to nakonec nevyšlo, měla propadlý pas,“ píše Seznam.cz.

Roháč podle fotky na svém profilu (na fotografii druhý vlevo) touží po takzvané Reconquistě. „Jestli něco Evropa potřebuje, pak je to Reconquista,“ napsal na svůj profil předloni v létě. Reconquista je souhrnný pojem, který se v historickém kontextu používá pro dobu znovudobývání Pyrenejského poloostrova křesťany. V moderním významu však je označením pro odsun etnicky nepůvodního obyvatelstva Evropy mimo kontinent.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.