Facebook a Instagram zrušily účty krajně pravicovému aktivistovi s pseudonymem Tommy Robinson z Velké Británie. Tento recidivista má dlouhý trestní rejstřík, kde figuruje například držení drog, ilegální vstup do USA a nebo finanční podvod. Známým se však stal až kvůli svému chování u dvou soudních procesů, ve kterých byli obviněni muslimové. V roce 2017 Robinson živě natáčel v soudní síni v Cantebury a svými dehonestujícími komentáři na adresu obžalovaných ohrožoval průběh procesu. Za toto jednání byl odsouzen k podmínečnému trestu tří měsíců vězení. Už o rok později se však zasáhl do procesu s organizovaným gangem z Huddersfieldu, který byl souzen za sexuální zneužívání a obchod s bílým masem. Robinson byl zadržen, protože živě přenášel na internet dění před soudní budovou v Leedsu, přestože to bylo zakázáno. Soudce jej za pohrdání soudem poslal na 13 měsíců vězení.
Ve složitém boji Robinsona proti těmto rozsudkům se několikrát odvolal a dosáhl nařízení o opakování soudu za jeho chování u procesu v Leedsu. Rozsudek z Canterbury změněn nebyl mimo jedné technické záležitosti, která se vztahuje k zacházení s odsouzeným.

Dne 26. 2. 2019 mu však dvě významné sociální sítě zrušily účty a to kvůli porušování pravidel, která se týkají podněcování nenávisti. Podle Facebooku Robinson sdílel příspěvky, které ‘dehumanizovaly muslimy a vyzývaly k násilí proti nim’. Na účtu měl Robinson asi milion fanoušků a používal je na organizování demonstrací.

Takové zprávy nenechaly chladnými české ‘vlastence’, kteří za tím vidí cenzuru.
Eva Hrindová z obskurního sdružení Naštvané Matky k tomu napsala:

Nemůže chybět zavádějící zmínka o cenzuře. Obě sociální sítě jsou soukromé společnosti a pokud někdo porušuje jejich pravidla, nemůže na nich fungovat. Dále se paní Hrindová točí v kruhu konspirace kolem BBC a vynechává, že Robinson svým chováním soud diskreditoval a nikoli mu pomáhal. Není problém v tom, že by Robinson kritizoval média, on podněcoval nenávist proti muslimům a za to mu byl trvale zrušen účet.

Podobně smutní pan Martin Konvička:

Jeho reakce je velmi podobná jako u paní Hrindové. Ignorování podstaty věci a vytváření nesouvisejícího balastu a dojmů.

Další podobné komentář jsou od Eva Ave Shuvani a nebo Martin Gust. Příspěvky mají i stovky sdílení a zpráva je stará teprve několik hodin.


Profilový obrázek

wpseo_editor