Tomio Okamura si v neděli vymyslel příspěvek, ve kterém nařknul šéfredaktora pořadu Reprtéři ČT, že údajně označil prezidenta Miloše Zemana „zloserem“. „Mimořádně arogantní vedoucí redaktor zmanipulovaných pořadů České televize Reportéři ČT a 168 hodin Marek Wollner veřejně označil prezidenta Miloše Zemana slovem „zloser“. Předsedu Senátu Kuberu (ODS) pak označil za „obecního idiota“ a předsedu Sněmovny Vondráčka (ANO) za „pucfleka“. Jsou to sice moji političtí konkurenti, ale proti takovým manýrům se musím prostě lidsky ohradit. Tento lepšolid Wollner se také otevřeně zapojuje do politiky, když nedávno společně s další redaktorkou Norou Fridrichovou veřejně podpořili politickou reklamní kampaň na podporu současné politiky EU. To vše zcela odporuje platnému Kodexu ČT, který vyžaduje nestrannost,“ napsal v příspěvku, který má přes 1600 sdílení.

Problém je však v tom, že nic z výše uvedeného Wollner nepublikoval a nikoho z výše uvedených politiků hanlivými výroky neoznačil. Původní status vznikl 30. ledna na profilu Alexandry Alvarové, odkud byla dále sdílena (má 64 sdílení). Původní zprávu olajkovalo 216 uživatelů (jedním z nich byl Marek Wollner). Sám Wollner v rozhovoru pro XTV (od 32 minuty) vysvětluje moderátorce Bobošíkové, která ho s postem Alexandry Alvarové konfrontovala, že takový statut nenapsal –  je novinář veřejnoprávního média a snaží se své emoce zvládat, obdobné statusy tedy logicky nepíše. Mimochodem původní příspěvek lze snadno nalézt na facebookovém profilu právě Alexandry Alvarové, je veřejný, neblokovaný, dostupný, každý si pak může sám po své linii informace ověřit.

Sám redaktor Marek Wollner zveřejnil sarkastickou odpověď. „Přátelé, raději to na sebe řeknu sám, než to na mě zas někde praskne. Právě jsem lajknul satirický článek s názvem Sociálka hrozí, že Zemanovi odebere Jiřího Ovčáčka. Pro Tomia Okamuru: přečtěte si román Žert, jeho autor, Milan Kundera, má zrovna dnes 90.narozeniny,“ napsal na svůj Facebook. Nicméně rovněž zvažuje žalobu. „Díky za upozornění, ale musím to odmítnout a budu konzultovat právníky kvůli možné žalobě na pana Okamuru za tento lživý výrok, jehož nejsem autorem,“ odpověděl na upozornění na Twitteru.

Zdroj: http://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/hoax-fake-news/1508-zrod-dezinformace-v-primem-prenosu-okamura-vs-wollner


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.