V sobotu 9. listopadu umístil Tomio Okamura na svém profilu rozhořčený status, ve kterém píše, že „vláda ANO, ČSSD a KSČM za zády občanů přijímá do ČR islámské migranty“. Podle něj „Česká republika v roce 2018 přijala mimo jiné přibližně 167 nelegálních migrantů, kterým udělila následně v ČR azyl a doplňkovou ochranu a jednalo se o Iráčany, Syřany a Afghánce, kteří přišli do České republiky nelegálně, a to v době, kdy vláda tvrdila, že nepřijmeme ani jednoho uprchlíka.“ Status má 523 sdílení.

To však není pravda, a to z mnoha úhlů. Tyto statistiky jsou běžně volně dostupné. Například ona statistika za rok 2018 byla zveřejněna už v březnu. Tomio Okamura tedy nepíše pravdu, když tvrdí, že vláda něco zatajuje. Je také překvapivé, že v těchto statistikách se neorientuje právě politik, jehož hlavní doménou je odpor k migraci.

Není ani pravda, že oněch 167 migrantů bylo ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Jedná se o souhrnný počet. Z těchto zemí azyl nebo doplňková ochrana byla udělena 93 lidem. V celkovém počtu jsou zahrnuty i osoby například z Ukrajiny, Číny nebo Myanmaru.

V neposlední řadě není ani pravdou, že se jedná o nelegální migranty. Podmínkou pro udělení azylu nebo doplňkové ochrany je, že žadatel o ní požádá řádně tam, kde má. Pokud se to nestane, řízení se obvykle zamítá. V roce 2018 Ministerstvo vnitra zamítlo 750 žádostí o azyl a pozastavilo 816 řízení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.