Psal se duben 2016 a Tomio Okamura na svém profilu vyzývá k tvrdému přístupu k islámské nauce. Volal například po zákazu publikací i dovozu islámských tiskovin. V opatřeních také navrhoval zakázat i prodej halal potravin a postavit mimo zákon porážky halal. Zarážející tedy je, že sám Okamura ve svém obchodě, který vlastní nabízí ne jeden halal produkt.

Na skutečnost upozornila stránka Diagnóza Tomia Okamury, veškeré informace však jde ověřit i po nezávislém pátrání. Jak je zřejmé, halal produkty se prodávají v jeho obchodě stále (1, 2, 3). Informace o vlastníkovi Japa Foods jsou dohledatelné v obchodní rejstříku.

K tomu, aby společnost mohla získat hala certifikát, musí mít povolení od islámského certifikačního orgánu. Na světě existuje kolem stovky různých organizací, které certifikát udělují. V České republice je to Muslimské obec v Praze. Ta se nedávno nechvalně proslavila tím, že se jejím předsedou krátce stal Leonid Kušnarenko, který například na svém osobní profilu nabízel muslimům v ČR pomoc ze získání zbrojního průkazu. Jak vyplývá z transparentního účtu, za halal certifikát si Muslimská obec v Praze účtuje 40 000 Kč.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com