Před pákistánskou ambasádou se sešlo asi 50 Čechů a Afghánců žijících v ČR, kteří protestovali proti podpoře Tálibánu pákistánskou vládou. Na shromáždění promluvil i Tomio Okamura, který však odmítá přijetí Afghánců, kteří spolupracovali s českou armádou nebo pracovali na našem velvyslanectví. Ještě v červu však psal o Afgháncích velmi úctivě. „Afghánistán je pro mnoho z nás velmi vzdálená země, ale pro nás Čechy a Moraváky je vzdálená jen zeměpisně, jelikož naše srdce jsou historicky u sebe. Mnoho Afghánců v bývalém Československu studovalo. A někteří z nich, jako náš přítel a spoluzakladatel naší česko-slovensko-afghánské obchodní komory inženýr Fawad Nadri u nás dokonce zůstal, založil tu rodinu a pro svou zemi pracuje odsud. Také mnoho Čechoslováků v minulých letech v Afghánistánu pracovalo, a pomáhalo s obnovou země,“ napsal Okamura 14. června.

Okamura se proti hnutí Talibán vyhraňuje. Svou kritiku míří proti USA a především proti administrativě Joe Bidena. Ve skutečnosti mírovou dohodu s Tálibánem včetně závazku ke stažení všech amerických vojáků do léta 2021 podepsala americká delegace vyslaná prezidentem Trumpem 29. února 2020. Zapomíná také na to, že Čína a Rusko budou s největší pravděpodobností spolupracovat s hnutím Tálibán v Afghánistánu. Čína uvedla, že s ním chce navázat přátelské vztahy. S jeho zástupci se chystá setkat i Rusko.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.