Uprchlý dezinformátor Tomáš Čermák je zpátky v České republice. Ke státní hranici v Chotěbuzi ho v pondělí dopoledne přivezli polští policisté. Polští policisté na místo přijeli podle zjištění zpravodaje ČTK po 11:30. Samotné předání se uskutečnilo v jedné z budov hraničního přechodu, které policie využívá.

Čeští policisté své vozy zaparkovali tak, že nastupující Čermák nebyl vidět. Z předání také zveřejnili video, kde má Čermák pro změnu zamazaný obličej. To opět vyvolalo spekulace mezi dezinformátory, že zadrženým není Tomáš Čermák. Proč policisté takto jednají, vysvětlil Týdeník policie: „Pokud je někdo v pátrání (pohřešovaný, nebo hledaný), pak má Policie ČR zákonný důvod k tomu, aby zveřejnila fotografii takového člověka, případně video. Jednoduše k tomu, aby to pomohlo při vypátrání té dotyčné osoby.  Pokud je však někdo již vypátrán (ať už ztracená babička, nebo hledaný loupežník), pak pominuly zákonné důvody ke zveřejnění obličeje takového člověka a Policie ČR, pokud už vydává fotografii/video z vypátrání/zadržení takové osoby, tak obličej klasicky rastruje (zamaže). Není potřeba za tím hledat spiknutí iluminátů, nebo světových finančníků, či snad dokonce politiků. Jednoduše Policii ČR legislativa v těchto případech již nedovoluje zveřejňovat obličeje, či totožnost těchto osob.

Výjimkou pak ale může být, pokud policie kupříkladu zadržela nějakého podvodníka, u kterého má podezření, že mohl podvést více lidí, než je policii aktuálně známo, tak má policie opět zákonný důvod ke zveřejnění obličeje, či totožnosti takové osoby. Protože ačkoliv již byl dopaden, tak je potřeba najít další případné poškozené,“ vysvětluje Týdeník policie.

Tomáš Čermák i po předání ještě nějakou chvíli figuroval databázi hledaných osob. Nyní v ní už není. „Internetová databáze hledaných/pohřešovaných osob na webu Policie ČR je spíše informativní. Nejsou v ní všechny hledané osoby a není zcela aktuální v tom smyslu, že pokud je někdo již dopaden/vypátrán, může se v databázi klidně ještě den nebo dva vyskytovat. Pro policisty je směrodatná jejich interní databáze hledaných/pohřešovaných osob. To stejné platí v případech, kdy je někdo dopaden v zahraničí. Z databáze se vymaže až po vydání zpět do ČR a po všech nezbytných úkonech. Ale opět – může v té veřejné informativní databázi figurovat klidně další den, nebo dva. Opět není potřeba za tím hledat žádné spiknutí, světovou divadelní hru a podobně,“ doplňují redaktoři píšící pro web věnující se činnosti policistů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.