Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly v úterý proti vládním protiepidemickým opatřením. Podle některých odhadů jich bylo přes tisíc. Mnoho z nich nemělo roušky. Akci, kterou pořádalo seskupení Jedno společné české srdce za svobodu, přihlíželo několik desítek policistů a členové antikonfliktního týmu.

Demonstrace začala kolem 16:00 na Václavském náměstí, kam dorazili také lidé, kteří se původně měli zúčastnit demonstrace na Letné. Zaznělo několik proslovů. „Máme ve státním znaku lva, ne ovci, tak se podle toho chovejme,“ vyzval například jeden z řečníků. Dav skandoval hesla jako „Svobodu!”, „My chceme na pivo!”, „Nejsme ovce!“ a „Děti do škol!”, ale i „Čechy Čechům!”. Někteří třímali české vlajky a transparenty s nápisy “Už i viry jsou schopnější než vláda”, “Vláda plní plán Rockefellerovy nadace”, “My chceme chodit do školy, a ne sázet brambory” nebo “Vlastizrádci! Demisi!”. Poté se protestující vydali směrem k Národní třídě. Při pochodu Prahou byli velmi hluční. Stála kvůli nim doprava. U Národního divadla se setkali s lidmi, kteří čekali na vystoupení Anety Langerové, která z balkonu divadla zazpívala píseň Modlitba pro Martu.

K nejbizarnější situaci došlo po skončení demonstrace. Zatímco část účastníků protestního pochodu, kteří dorazili z Národní třídy zpět k soše sv. Václava na Václavském náměstí, se rozešla, několik desítek lidí chtělo společně vyrazit pochodem na Pražský hrad. Zvolili ovšem špatný směr a vyrazili k Nuselskému mostu. Přibližně po 50 metrech je kolemjdoucí zastavili s tím, že jdou špatně.

Atmosféru na demonstraci vystihuje i nebezpečnější situace. Ještě během demonstrace začal “lidový soudce” Lukáš Neterda číst seznamy údajných zrádců,  pro které si rozlícený dav dojde během příští demonstrace. Jeho projev přerušilo vulgární skandování davu „Je*at Prymulu!” Při zmínkách o molekulárním imunologovi Václavovi Hořejším či evolučním biologovi Jaroslavu Flégrovi se z davu ozýval pískot a nesouhlas.

FOTO: Ray Baseley
FOTO: Ray Baseley
FOTO: Ray Baseley
FOTO: Ray Baseley
FOTO: Ray Baseley

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.