Na Aeronetu vyšel článek o tom, jak údajně ukrajinští vojáci rabují na svém území. Proč by to dělali samozřejmě neprozrazuje, ve videu jsou jen svědectví rusky hovořících lidí. Video se začalo poměrně virálně šířit i na Facebooku.

Jak to však bývá, sdílející se moc nezabývají tím, kdo onen německý novinář, který je autorem videa, je. Thomas Röper je Němec, ale to je asi tak vše co na příběhu sedí. Novinář? Ani náhodou. Dezinformátor žijící od roku 1998 v Petrohradu. Thomas Röper provozuje blog Anti-Spiegel od roku 2018. Z něj šíří nejrůznější dezinformace i týkající se onemocnění COVID-19. Například, že vakcíny obsahují látky neschválené pro použití pro lidi nebo o neexistujícím bombovém útoku proti demonstrantům proti opatřením.

15. února 2022, devět dní před začátkem ruského útoku na Ukrajinu, Thomas Röper a německá propagandistka Alina Lipp, která také žije v Rusku, začali spolupracovat s ruským státním kanálem Rossija Sewodnja (Rusko dnes). Následně šířili dezinformace o útoku na porodnici v Mariupolu, o Ruskem spáchané genocidě v Buče nebo nesmysly o údajných amerických biologických laboratořích na území Ukrajiny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.