Na Facebooku se šíří text Jana Čížka, bývalého vlivného politika SPD, o Petru Pavlovi. Čížek v textu tvrdí mnoho polopravd a přímo lží. Například tvrdí, že Petr Pavel „chce Green Deal EU, který nám všem zdražil elektriku 3x některým i 10x.“ V prvé řadě není pravda, že nám takto elektřinu zdražil jen Green Deal. Velkou vinu na tom má i Rusko, které napadlo Ukrajinu. Ceny elektřiny jsou totiž vázané na ceny plynu. Faktem také je, že za přistoupení České republiky k dohodě označované „Green Deal“ dojednala vláda Andreje Babiše.

A co Petr Pavel odpověděl na otázku, zda by se mělo Česko zavázat ke Green Dealu? „To je zbytečná debata, zavázaní už jsme. Pokud se nám něco nelíbilo, měla vláda jednat, když byl prostor. Green Deal je realita, před kterou neutečeme. I když je válka a jsme v problémech, dramatická situace ohledně kvality životního prostředí tím nezmizela. Měli bychom ale přehodnotit cestu, jak se ke stanoveným cílům dostat. Hlavní myšlenkou Green Dealu je odstoupení od fosilních paliv. S ohledem na bezpečnostní situaci se v tuto chvíli musíme soustředit hlavně na odstoupení od ruských fosilních paliv a využít k tomu všech dostupných cest, a až bude situace stabilní, bavit se dál o zelenějších řešeních,“ napsal na svůj web.  

Rozhodně také není pravdou, že euro Slovákům a nyní Chorvatům zdražilo ceny o 30 %. Naopak slovenský ministr za SMER řekl, že Slovensko euro zachránilo. Co se týká Chorvatska, to drtila inflace už před zavedením eura. K přijetí eura Pavel říká: „Jako občan jsem pro. Ale neměli bychom se přitom nechat strhnout nějakou emocí, ať přehnaně pozitivní, nebo přehnaně negativní. Vláda musí situaci racionálně vyhodnotit. Stanovit parametry, kdy to pro nás bude výhodné jak ekonomicky, tak i politicky, a po jejich naplnění ten krok prostě udělat.“

Boj proti dezinformacím Jan Čížek předkládá jako cenzuru. Nutné dodat, že Jan Čížek není novinářem, ale autorem novin, které se nejednou snažily dezinformovat a vedly štvavou kampaň za SPD.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.