Test Obecných studijních předpokladů (OSP) v rámci NSZ by měl testovat základní dovednosti a schopnosti studentů pro úspěšné vysokoškolské studium. „Nejedná se o test středoškolských znalostí, při řešení úloh se vychází pouze z informací v zadání. Test je proto spravedlivější – jeho výsledek nezáleží tolik na tom, na jak kvalitní střední škole kdo studoval. Důležitou roli hraje i omezený čas na řešení,“ píše v popisu Scio.

Testy jsou oddělená na dvě části. Na verbální oddíl a analytický oddíl. A právě ve verbálním oddílu se nachází minimálně jedna opravdu zvláštní otázka. „Úlohy v tomto oddílu testují schopnost precizní práce s jazykem, porozumění delším textům a předložené argumentaci. Úlohy vyžadují pečlivou analýzu textů a kritickou práci s textem jako celkem,“ popisuje Scio.

Emoce budí jedna z otázek, která pochází z dezinformačního webu Svobodné noviny. Konkrétně se jedná o článek z roku 2014, který formou komentáře mluví o jakém si zákazu všech zbraní v EU. V úkolu má student označit větu, která do uvedeného textu nezapadá. V tomto případě je to první věta.

 „Cílem této otázky je skutečně porozumění danému textu. Autor otázky zvolil tento zdroj textu, tj. dezinformační web Svobodné noviny, účelově s přesvědčením, že právě na textu, s jehož obsahem se čtenář například vůbec neztotožňuje, se nejlépe prokáže, zda danému obsahu opravdu rozumí. Mrzí nás, že náš záměr může být nesprávně pochopen a je možná opravdu ke zvážení, zda pro příště raději nevolit texty, které z těchto dezinformačních webů nepocházejí. Scio samozřejmě v žádném případě nechce přispívat k šíření jakýchkoliv dezinformací a prvotní záměr uvedení textů pocházejícího z dezinformačního webu byl přesně opačný – chceme, aby se studenti byli schopni orientovat v jakýchkoliv textech, tedy i těch, které jsou často zcela nepravdivé,“ napsala nám tisková mluvčí Scio Veronika Nováková.

Problém ovšem je, že student či studentka může nabýt dojmu, že tedy všechny ostatní věty jsou v pořádku, a tedy i fakticky správné. Je pravda, že autor sám v první větě píše, EU chce zrušit zákazy a v dalších větách píše o tom, že “Brusel” vše zakazuje a chystá se na další omezení.

Co se týká samotného článku Svobodných novin, je pravdou, že EU schválila novou podobu směrnice o držení zbraní. Není však pravdou, že v směrnici chce zakázat držení všech zbraní na obranu. Týká se pouze poloautomatický zbraní. Pokud směrnice vejde v platnost a ČR pro ni vytvoří příslušné zákony, nové povinnosti budou mít i držitelé poplašných a signálních zbraní, znehodnocených zbraní a lidé reprodukující historické zbraně. V těchto případech se nejedná o omezení, ale pouze o ohlášení, že zbraň máte. Směrnice se už vůbec netýká běžných zbraní na obranu a rozhodně je EU nechce zakázat. Další úprava směrnice se nechystá.

 


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com