Případ střelby a vraždy dvou lidí v Bratislavě z minulé středy slovenská policie začala oficiálně vyšetřovat jako teroristický útok. Cílem byla LGBTI+ kavárna v centru města. Terorista zveřejnil i pamflet.

Pachatel, o kterém píšou slovenská média jako o Jurajovi K., několik hodin před útokem na LGBTI+ podnik zveřejnil svůj manifest. Pětašedesátistránkový pamflet je plný rasismu, homofobie a antisemitismu. Terorista podobné názory dlouhodobě veřejně prezentoval i na svých sociálních sítích, a i v hodinách po vražedném útoku. Terorista byl synem proruského politika, který kandidoval za stranu Vlasť Štefana Harabína.

V této věci je důležité tedy uvědomit si, že i když se občas konspiračním teoretikům šířících své bizarní teorie o chemtrails, očkování nebo válce na Ukrajině smějeme, mohou být tito lidé velmi nebezpeční. „Jsou konspirační teorie nebezpečné? Odpověď je bohužel jednoznačná: Ano, jsou. V těch nejhorších případech mohou zásadně přispět k radikalizaci způsobem, který se před pár dny projevil při střelbě v Bratislavě. Konspirační teorie nejsou monolit. Vzájemně se liší jak propracovaností, tak např. politickou orientací i potenciálem radikalizovat. Výzkumy se ovšem shodují: Jakmile věříte jedné, mnohem snáze uvěříte další. I ty zdánlivě neškodné pak mohou ublížit člověku i společnosti. Je také třeba rozbít řadu mýtů. Konspirační teorie nejsou doménou lidí na okraji společnosti. Byly běžné v historii a jsou běžné i dnes. Nevěří jim “psychopati” – jsou to příběhy, které naplňují základní lidské potřeby o poznání světa kolem nás. Proto jsou tak přitažlivé. Je to právě šíření více či méně nebezpečných konspiračních teorií, na kterém se v zásadní míře podílí tzv. dezinformační weby. Ty mezi zajímavosti ze světa, novinky a komentáře přimíchávají řadu konspiračních teorií, které nenápadně vytvářejí ekosystém nedůvěry v realitu. Nemyslím, že bychom to měli brát jako záminku k blokování těchto webů. Musíme ale konečně akceptovat skutečnost, že psané i mluvené slovo má dopad na chování člověka i společnosti. Mediální gramotnost a kritický přístup k informacím jsou důležitější, než kdy dřív,“ napsal Patrik Kořenář, který se konspiračním teoriím věnuje ve svých videích.

Jak již bylo napsáno, terorista byl synem proruského politika, který kandidoval za stranu Vlasť Štefana Harabína. Harabín je bývalý soudce a je jedním z nejvýraznějších konspiračních politiků na Slovensku. Médii proběhly také fotografie, kde vrah stojí se svojí matkou, která má připnutou svatojiřskou stuhu na znamení podpory Ruska. K ještě větší radikalizaci ho dovedla ultrapravicová internetová fóra a konspirační teorie QAnon. Vrah také vydal manifest, který navazuje na tradici Breivika a dalších ultrapravicových vrahů. Je plný paranoidních bludů o ovládání světa Židy, o “velké výměně.” Na svém účtu sdílel všechny možné zdánlivě pouze vtipně absurdní příspěvky s Adolfem Hitlerem nebo fotky znevažující holocaust. Až vražda veřejnosti ukázala, že pod maskou ultračerného humoru se skrývá nebezpečný rasismus.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.