Včera došlo k teroristickému útoku na dvě mešity ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Při útoku střelnými zbraněmi na muslimská centra Al Noor a Linwood v centrální části čtyřsettisícového města zemřelo 49 lidí a nejméně 20 dalších bylo zraněno.

Útočník Brenton Tarrant umístil před činem na imageboardy 8chan a 4chan manifest s názvem The Great Replacement. Ten je souborem nesmyslných konspiračních teorií o údajném plánu na vyhlazení a náhradu bílé rasy. Autorův účet na Twitteru obsahoval snímky zbraní s (neo)nacistickými symboly a neonacistickou mantrou 14 slov (ty se objevily i v manifestu).14 slov („musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé děti“) je termín spjatý s bílými nacionalisty a jedná se o čtrnáctislovný slogan, který formuloval David Lane. S oběma slogany jako tehdejší člen organizace The Order. Lane byl odsouzen k úhrnnému trestu 190 let vězení mj. za vydírání, podíl na loupeži, nebo za spiknutí.

Novozélandské úřady nařídily, aby všechny mešity v zemi byly uzavřeny, a zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z “nízkého” na “vysoký”. Uzavřeny jsou také synagogy, protože se útočník Brenton Tarrant netajil nenávisti vůči Židům.

Zdá se, že si někteří Češi vůbec neuvědomují, k jak hrůzné události došlo a kolik nevinných lidí během útoku zahynulo. Pachatele na sociálních sítích veřejně podporují a zprávu o útoku považují za radostnou. „Budu sice znít hnusně, ale konečně zpráva, která mi udělala radost! Konečně se karty obrátily, i když naneštěstí policie zasáhla včas,“ píše jeden z komentujících, kterého smrt několika desítek nevinných muslimů potěšila.

Další takové komentáře jde najít například na webu Novinky.cz. Například Petr Kaňok z Frýdku – Místku, který je majitelem srubu Kanada na Čeledné, napsal, že by útočníka měli vyznamenat.  Další komentující, Zdeněk Zajíček z Brna, je i obdivovatel odsouzeného vraha Jiřího Kájínka. Jiný, René Chybík, zase sdílí konspirační terorie.

Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Policejní prezident Jan Švejdar zdůraznil, že policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcování nenávisti. “Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen,” napsal na Twitteru šéf policejního sboru.

Zatímco někteří “čeští vlastenci” na sociálních sítích se z teroristického útoku v novozélandských mešitách radují, naši protiimigrační politici z SPD využívají tuto nechutnou událost ve svůj politický prospěch. Jasným příkladem jsou dva současní oponenti Tomio Okamura a Lubomír Volný, kteří se k této události vyjádřili po svém. “Odsuzuji násilí páchané na civilistech. Proti totalitní ideologii islámu stále můžeme, a tedy i musíme, bojovat politicky,“ napsal Volný na svém oficiálním Facebooku. Islám však není totalitní ideologie, ale náboženství, které vyznávají skoro 2 miliardy lidí na světě. Je zvláštní, že v takovéto situaci, kdy proběhne teroristický útok spáchaný v mešitě na muslimech, se ozve Volný a začne islám odsuzovat na sociálních sítích. Podobně hloupě zareagoval i Tomio Okamura, který však na rozdíl od Volného alespoň odsoudil násilí, nezapomněl však odsoudit ani islám, což nedává smysl. „Okamura ani Volný nevidí, že to byl útok spáchaný na muslimech, ne muslimy. Využít ve svůj prospěch se tak dá podle SPD nejspíš všechno, i český terorista Balda, který byl velký fanoušek a podporovatel SPD,“ píše Martin Miko pro G.cz.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com