Na Facebooku se opět šíří falešné zprávy o demonstraci na Václavském náměstí pořádanou spolkem Milion chvilek pro demokracii. Pod heslem Česko proti strachu svolal spolek Milion chvilek pro demokracii na nedělní odpoledne manifestaci na pražské Václavské náměstí. Chtěl ukázat, že krizi Česko zvládne, když bude držet pospolu. Akce se konala za demokracii a vyjádřila podporu Ukrajině. Lidé zaplnili téměř celé Václavské náměstí. Na dálku k účastníkům promluvila první dáma Ukrajiny Olena Zelenská.

Například účet „Protekční fracek“ si vymyslel, že „doprava na místo byla dotována.“ Jako důkaz přitom předložil promoakci jedné z taxislužeb. Tuto akci sdíleli i jiní. Onou službou, která nabízela slevu 100 Kč bylo Liftago a cesta taxíkem samozřejmě stojí řádově stovky korun a taxislužbám se vyplácí nabízet slevu 100 Kč. Jednoznačně se tedy jednalo o promoakci soukromé společnosti, nikoliv spolku Milion chvilek pro demokracii. Ostatně představa, že by v současné době šel někdo na demonstraci  kvůli slevě 100 Kč ej naprosto směšná.

Dalším pseudodůkazem placené demonstrace mělo být natáčení videoklipu, které se však konalo v úplně jiný den a hodinu než demonstrace.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.