Jedním z hlavních objektů konspiračních teorií o amerických volbách se v posledních týdnech staly dvě firmy dodávající elektronické hlasovací systémy. Spekulace o jejich roli v “krádeži” voleb šířila média nakloněná prezidentu Donaldu Trumpovi i hlava státu samotná a společnostem Smartmatic a Dominion Voting Systems už zjevně došla trpělivost. Trumpovým spojencům pohrozily právními kroky, načež televize Fox a Newsmax odvysílaly prohlášení se zcela opačným vyzněním oproti dříve odvysílaným tvrzením.

Televize Newsmax, která se snaží přilákat diváky Fox News, zveřejnila v neděli v noci oznámení na svém webu a poté nechala hosta v pondělí přečíst celé dvouminutové prohlášení. V něm se televize omluvila společnosti Smartmatic, že ji nařknula z ovlivnění amerických voleb.

Televize Fox šla ještě dále. Uveřejnila celý pořad, ve kterém fact-checkovala konspirace týkající se údajného ovlivnění voleb. Série pozoruhodných korekcí začala v pátek večer na stanici Fox Business. “Existuje mnoho názorů na integritu voleb, nesrovnalosti s korespondenčním hlasováním, volební přístroje a hlasovací software. Jednou ze společností je Smartmatic,” zahájil daný úsek svého pořadu moderátor Lou Dobbs.

Následovala asi dvou a půl minutová nahrávka, v níž expert na volební infrastrukturu Eddie Perez zodpovídá několik otázek týkajících se obou výše zmíněných firem. „Nejsem si vědom žádné přímé vazby mezi Georgem Sorosem a Smartmatic,“ řekl mimo jiné. Také vzkázal, že neviděl žádné důkazy o tom, že by byl software od tohoto výrobce použitý k „mazání, změnám a úpravám čehokoli souvisejícího se sčítáním hlasů”.

Stejný segment pak odvysílaly pořady moderátorek Marie Bartiromové a Jeanine Pirrové na stanici Fox News, informovala agentura AP. Podle deníku The New York Times (NYT) v pořadech uvedených tří komentátorů zaznívaly na dané téma nejsenzačnější výroky z úst právníků prezidentova volebního štábu Rudyho Giulianiho a Sidney Powellové. Celkem údajně na Fox News a Fox Business zazněly stovky zmínek o Smartmatic a Dominion Voting Systems.

I Trumpova právnička Sidney Powellová dříve tvrdila, že za údajným podvodem v prezidentských volbách stojí volební přístroje firmy Dominion, které hlasy pro prezidenta převáděly na hlasy pro Joea Bidena. Jejich napadení podle ní organizovalo spiknutí temných sil vedených zemřelým venezuelským diktátorem Hugem Chávezem.

Obě firmy jsou od voleb v centru jednoho z konspiračních narativů, které se šíří na některých televizních stanicích a na sociálních sítích. Objevila se tvrzení o jejich údajných vazbách na venezuelskou vládu či ultralevicové hnutí Antifa a nepodložené spekulace o mazání či obracení hlasů prostřednictvím “algoritmů” a “zadních vrátek”. Fakta ovšem teorie o takovémto spiknutí nepodporují a americké úřady pro ně nenašly žádné důkazy. Smartmatic se podle všeho nedávných voleb účastnil pouze coby podpora pro činitele v okrese Los Angeles County, Dominion Voting Systems jakékoli zásahy do sčítání hlasů odmítl jako něco nemožného.

Donald Trump prezidentské volby prohrál, a to jako v celkovém počtu hlasů, tak v počtu volitelů. Výsledky stále neuznal. Místo toho bez důkazů tvrdí, že mu demokraté volby „ukradli”.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou, zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com