Například herec Jaroslav Dušek přišel pro Nadační fond Svědomí národa s teorií, že farmaceutické společnosti tají smlouvu s Českou republikou na nákup vakcín. To ve videu opakuje několikrát.

Přitom se nejedná o pravdu. Česká republika vakcíny objednala prostřednictvím Evropské unie. Veškeré smlouvy na nákup těchto vakcín jsou zcela transparentní. Smlouvu se společností Pfizer si můžete prohlédnout zde, se společností Moderna zde, AstraZeneca zde a Johnson and Johnson zde.

Dušek mluvil o smlouvách ve vztahu s Albánií. Protože Albánie není členem EU, vyjednala si separátní smlouvu. V zemi bylo naočkováno zatím přibližně 28% lidí, především vakcínami od společnosti AstraZeneca. Internetem se šíří podivná (zřejmě falešná) smlouva s Albánií. Skutečnou smlouvu se společností Pfizer si můžete prohlédnout zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com