Na sociální síti Facebook se šíří tabulka o tom, jak jednotlivé země mají zastropovanou cenu elektřiny. Konkrétně tvrdí, že cena za kilowatthodinu v ČR je zastropovaná příliš vysoko, protože na Slovensku mají strop oproti nám o 4,50 Kč níž a Rakousko o 3,50 níž. Není to však pravda.

Na Slovensku momentálně ceny nejsou zastropované vůbec. Probíhá teprve diskuze. „Slovensko nemá v tuto chvíli schválené vůbec nic a jsou z toho dost nešťastní. Stále chybí zákon, který měl uložit podniku Slovenské elektrárne, aby objem zhruba 6 TWh dodal společnosti SPP, jež měla elektřinu dál distribuovat. A není ani zákon na tento transfer. Nejsou jasné obchodní přirážky v tomto řetězci, není jasné, jak se elektřina dostane k zákazníkům,“ vypočítává Blahoslav Němeček, partner poradenské společnosti EY, který se zabývá energetikou ve střední Evropě.

Rakousko má skutečně zastropováno na 10 centů za kilowatthodinu, nemá však zastropovanou cenu plynu a toto zastropování má své omezení. Vláda doplatí dodavatelům za kilowatthodinu nejvýš 30 centů. Pokud tedy kilowatthodina zdraží nad 40 centů, bude navýšení opět platit spotřebitel. Podpora rakouské vlády se navíc netýká nákladů na elektrické topení a zároveň se v případě jedné domácnosti omezuje pouze na 2900 kilowatthodin v období od prosince 2022 do června 2024. To je objem elektrického proudu, který odpovídá osmdesáti procentům roční spotřeby průměrné rakouské domácnosti.

Tabulka tedy sedí jen v případě Francie, kde byla cena zastropována na straně výrobce už vloni. Ohledně zastropování však ve Francii probíhá soudní spor.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.