Mezi odmítači očkování koluje nový hit. Tabulka počtu případů v nemocnicích, která podle nich ukazuje, že očkování nefunguje. Komické (a současně i smutné) je, že tabulka (opět) ukazuje pravý opak. Je na ní krásně vidět, jak očkování zabírá.

Podívejme se kupříkladu na pacienty na JIP. Plně očkovaných je 38 a věkový průměr mají 70 let. Ve skupině od 70 let výše je proočkovanost 85 %, takže valná většina (ono je to pod tou tabulkou napsané, ale někdo ten údaj asi “omylem” uřízl). Současně je věková skupina nad 70 let nejohroženější. A ejhle, neočkovaných je na JIP skoro dvakrát tolik a jsou v průměru o 14 let mladší. O čem to svědčí? O tom, že očkování nefunguje? Ale kdeže, o tom, že funguje velmi dobře, když očkovaní stařečkové, kteří dříve padali jako mouchy, jsou na JIP v málem polovičním počtu v porovnání s mladšími neočkovanými.

Ještě markantnější je to u úmrtí, která jsou ze stejné věkové skupiny nad 70 let, kde je 85 % očkovaných. Z menšiny 15 % neočkovaných je v podstatě stejně mrtvých (a mladších), jako z většiny 85 % očkovaných.

Pokud budeme vycházet ze základní matematiky (která to samozřejmě zjednodušuje) těch 34 mrtvých je z 15 %, pokud to dopočítáme do 100 %, vyjde nám, že pokud by nebyl očkován nikdo, bylo by mrtvých celkem 227. Ale není, je jich 3x méně. To je obrovský rozdíl! Očkování funguje.

Ty údaje tam opravdu nejsou proto, aby byly ignorovány.

Autor: Dan Příbáň

Zdroj tabulky: https://ockovani.opendatalab.cz/statistiky?fbclid=IwAR1lmNZU3lI2hqZz6qWdobkCDwUDdC92jmKOTpuK876Mj4vi-_MVWRd2GIM


author