Internetem koluje článek z webu Swiss Propaganda Research (SPR), který se zdánlivě tváří jako vědecký a dostatečně ozdrojovaný.  Nese název „Fakta o Covid-19“. Problém článku, nebo spíše celého webu je, že s fakty zachází poněkud neseriózně.

Článek SPR například hned v úvodu tvrdí, že „podle posledních dat Italského národního zdravotnického institutu ISS je průměrný věk zesnulých, kteří byli pozitivně testováni, kolem 81 let. Věk 10 % zesnulých je přes 90 let. 90 % zesnulých je starších 70 let.“ Článek dokonce skutečně na web ISS odkazuje. Kdo ovšem skutečně prostuduje data, zjistí, že realita je jiná. Jak můžeme vyčíst z grafu, v Itálii zemřelo na nemoc COVID-19 1,2 % osob mladších 50 let, 3,8 % ve věku 50-59 a 11,7 % lidí ve věku 60-69 let.

SPR také píše, že „méně než 1 % zesnulých byly zdravé osoby, tzn. osoby bez předchozích chronických onemocnění.“ Jak můžeme vyčíst ze skutečných dat ISS, jedná se opět o lež. Bez předchozího známého chronického onemocnění zemřelo 3,3 % pacientů.

Že web Swiss Propaganda Research poněkud zvláštně zachází s fakty si už dříve všiml i německý deník TeagesSchau. Nejedná se tedy o první případ.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.