„WEF nařídil vládám, aby zakázaly Bibli a vydaly verzi ověřenou fakty bez Boha!“ „WEF vyzývá umělou inteligenci, aby přepsala Bibli a “vytvořila náboženství, která jsou skutečně správná”. „Světové ekonomické fórum vyzvalo k přepsání náboženských písem umělou inteligencí a vytvoření globalizované nové Bible.“ „Yuval Noah Harari, hlavní poradce WEF, vyzval k přepsání náboženských spisů umělou inteligencí, aby se vytvořila globalizovaná a inkluzivnější nová Bible“. Takové příspěvky se objevují od června na sociálních sítích. Přitom se jedná o absolutní nesmysl.

Respektive Yuval Noah Harari v květnu 2023 během rozhovoru v Portugalsku diskutoval o svých knihách a budoucnosti umělé inteligence. Uživatelé však jeho slova nesprávně připisují Světovému ekonomickému fóru. AFP hledala, ale nenašla žádnou stopu, ani na webových stránkách WEF, ani v důvěryhodných médiích, že by fórum učinilo takové komentáře o Bibli, umělé inteligenci nebo Ježíši.

Ačkoliv se Harari zúčastnil některých akcí WEF, nemá žádné spojení s fórem v Davosu. „Vezměte prosím na vědomí, že pan Harari není ani zaměstnancem, ani poradcem Světového ekonomického fóra,” řekl mluvčí WEF Yann Sophf agentuře AFP 28. června 2023. Na webových stránkách Světového ekonomického fóra je Harari prezentován jako profesor na katedře historie na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Objevuje se zde také jako historik, filozof a autor mnoha bestsellerů, m.in knihy s názvem “Sapiens. Zrození lidstva.” Harari hovořil v letech 2018 a 2020 ve švýcarském Davosu na výročních zasedáních WEF, kde vedoucí představitelé vlád, obchodu a společnosti diskutují o budoucnosti lidstva a technologií.

Podle příspěvků na sociálních sítích “Yuval Noah Harari tvrdí, že použití umělé inteligence k nahrazení Písma vytvoří jednotná náboženství, která jsou skutečně správná.” Tyto citace však byly vytrženy z kontextu.

Některé zavádějící publikace jsou založeny na článku publikovaném 10. června na webu Slay News, který byl dříve ověřen fact-checkingovými portály, jako jsou SnopesUSA Today a Logical Facts. Slay News připomíná, že Harari učinil taková tvrzení během rozhovoru s portugalským novinářem.

Při hledání tohoto rozhovoru agentura AFP zjistila, že Harari skutečně hovořil o potenciálu umělé inteligence “rozhodovat” a “vytvářet nové nápady” v rozhovoru 19. května 2023 v Lisabonu s portugalsko-americkým novinářem Pedrem Pintem. Historik však nikdy neobhajoval sepsání nové Bible umělou inteligencí, ani nenaznačil, že by Bible generovaná umělou inteligencí vedla k “náboženstvím, která jsou skutečně správná”, jak tvrdí publikace, které jsme analyzovali.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.