Dezinformační weby se znovu pustily do České televize. Na jejich webech si můžeme přečíst o tom, že údajně Česká televize útoky na Srí Lance svádí na buddhisty. V tomto kontextu psal například web EUportal, dále pak Eurabia nebo Parlamentní listy.

Ve skutečnosti však Česká televize informovala, že útoky spáchali místní islamisté. V uvedeném článku jen popisuje skutečný stav věcí a to, že dosud na Srí Lance útočili na křesťany především budhističtí nacionalisté.

 Více vysvětluje generální sekretář Ekumenické rady církví v České republice Petr Jan Vins:

„AK SE DĚLÁ DEZINFORMACE – ČT A ÚTOKY NA ŠRÍ LANCE

Tragické útoky na Šrí Lance o letošních Velikonocích opět vyvolaly dezinformační vlnu, tentokrát na domácím rybníčku. Jejím cílem se stala veřejnoprávní média, zejména Česká televize, která ostatně dezinformátorům, příznivcům konspiračních teorií, ale i prokremelsky smýšlejícím kruhům dlouhodobě leží v žaludku.

Podle nejrozšířenějšího dezinformačního narativu, který se šířil a stále ještě šíří českým internetem, se Česká televize snažila “zamést pod koberec” skutečnost, že útočníci na Šrí Lance byli muslimové a měla údajně výslovně tvrdit, že útočili “radikální buddhisté”.

Na čem je toto tvrzení postavené? Na tom, že ČT24 sdílela v průběhu zpravodajství o útoku článek o situaci křesťanů na Šrí Lance. V něm líčí okolnosti sinhálsko-tamilské občanské války, která skončila před 10 lety a která zanechala silné národnostní tenze. Tenze, které se zároveň projevují i na rovině náboženské, protože sinhálci jsou vesměs buddhisté a tamilci hinduisté – a malá (asi 7-8%) křesťanská komunita je tak mezi dvěma mlýnskými kameny.

ČT v tom samozřejmě není žádná výjimka. V průběhu toho, jak se situace vyvíjela a postupně přicházely detaily a informace o útocích, sdílela předhledové zprávy o situaci na Šrí Lance řada světových médií. Některá se (jako britský Guardian) dokonce v době, kdy ještě nebyly ověřené informace o identitě útočníků k dispozici, pustila i do spekulací, že by pachateli útoků mohli být “domácí nebo mezinárodní džihádisté, případně sinhálští buddhitičtí radikálové.” ČT nic takového nevyslovila ani jako spekulaci, překrouceno to bylo až v příspěvcích dezinformátorů.

Podstatná část zprávy ČT, včetně toho titulku na sociálních sítích, jehož screenshot dezinformátoři sdílí, je adaptována ze zprávy organizace Hlas mučedníků, která dlouhodobě sleduje pronásledování křesťanů po světě, zejména těch nekatolických. Ze Šrí Lanky jen za poslední rok eviduje tato organizace několik desítek útoků, které byly vedeny z velké části ze strany buddhistických radikálů, zejména mnichů, z menší části pak ze strany tamilských hinduistů. Útoky ze strany muslimů neeviduje žádné.

Že je tento kontext podstatný pro pochopení i toho útoku místní buňky džihádistů je zřejmé z toho, že už Komise Spojených států pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) ve své zprávě (kterou mimochodem také cituje Hlas mučedníků) uvádí, že místní policisté často jen neochotně nebo vůbec neregistrují stížnosti na útočníky napadající křesťany nebo jiné následovníky nebuddhistických náboženství. Křesťanským kostelům byla opakovaně odmítána policejní ochrana a podobně, což z nich udělalo snadný cíl. A vzhledem k tomu, že se už objevují zprávy, že úřady (majoritně sinhálské) o nebezpečí džihádistického útoku věděly několik dní předem a nejednaly, tak ještě tím spíš.

Nicméně dezinformátoři udělali jenom to, co umí bezchybně. Vytrhli jeden střípek informace z kontextu a svým komentářem ho dali do úplně jiného světla. A posílili si tím svůj již předem hotový obraz o světu. Co na tom, že ČT nikde nic o buddhistických útočnících netvrdila, dokonce na rozdíl od zahraničních médií ani nespekulovala, ona to MOHLA tvrdit. Aha!“

Napsal: Petr Jan Vins
Úvod napsal: Jan Cemper