Sucharit Bhakdi je thajsko-německý mikrobiolog v důchodu známý šířením konspiračních a antisemitistických teorií. V letech 2020 a 2021 se Bhakdi stal významným zdrojem dezinformací o pandemii COVID-19 a tvrdil, že pandemie byla „falešná“ a že vakcíny proti COVID-19 zdecimují světovou populaci. O Židech a státu Izrael nedávno prohlásil, že „lidé, kteří uprchli z této země, kde bylo obrovské zlo, založili svou vlastní zemi, udělali ze své země něco, co je ještě horší než nacistické Německo.“

Nyní se opět šíří video, ve kterém „vysvětluje“ princip očkování. Samozřejmě nepravdivě. Bhakdi ve svém videu tvrdí, že se vakcína dostala do krevního oběhu těla. Podle vědců se však jedná o nesmysl. „Aby byl spike protein schopen poškodit endoteliální buňky v cévách, muselo by být v krevním oběhu přítomno jeho velké množství,“ vysvětlil profesor virové imunobiologie na univerzitě v Curychu Christian Münz. Ale po očkování tomu tak není. A i kdyby taková produkce v krvi byla, nebylo by to znepokojující. „Detekce volného spike proteinu mimo místo vpichu nemusí nutně způsobovat nežádnoucí účinky nebo toxicitu. V organismu kolují stovky tisíc bílkovin, které jsou metabolizovány a štěpeny v různých orgánech. Přítomnost exogenních bílkovin v krvi nemusí být nutně spojena s toxickými účinky,“ vysvětlil vědec Daniel Sauter.

Bhakdi tvrdí, že špičkové proteiny produkované vakcínou spouští útoky imunitního systému. To by mohlo vést k trombózám , tj. krevním sraženinám. Faktem je, že spike protein produkovaný vakcínou není virus a je tedy neškodný. Vyrábí se pouze lokálně, nemůže se množit a tělo ho po krátké době opět rozloží. Nebezpečný je pouze virus Sars-CoV-2 (viz také zde).

Bhakdi ve svém videu tvrdí, že může dojít i k nekróze v lymfatických uzlinách, tj. ke smrti tkáně. Podle imunologa prof. Carstena Watzla by ovšem vakcína musela být vpíchnuta přímo do lymfatických uzlin, aby si lymfocyty také samy vytvářely hroty. Jelikož se očkování provádí na svalu, není tomu tak.

„Dobrou zprávou dnes je, že se právě objevily publikace (…), které ukončily veškeré pohádky o Covidu,“ tvrdí Sucharit Bakhdi ve videu. Sám sice neuvádí názvy čtyř studií, na které odkazuje, názvy jsou uvedeny v popisu doprovázející video. Tři z nich se zajímají o přítomnost protilátek u lidí očkovaných mRNA vakcínami. Jedná se o americké studie publikované v nezávislých recenzovaných časopisech Cell, Clinical Infectious Diseases a PLOS One od konce května do konce června 2021. Čtvrtá studie byla publikována v biomedicínském výzkumném časopise EBioMedicine. Napsali ji vědci, kteří studovali imunitní odpověď dánských pacientů na základě závažnosti jejich infekce SARS-CoV-2. Problém však je, že Bakhdi studie překrucuje. Ve svém videu Sucharit Bhakdi nabízí osobní interpretace studií, na které odkazuje. „Tyto interpretace se však liší od skutečných výsledků studie, které se objevují v publikacích,“ řekli AFP spoluautoři dvou z nich.

„Každý je proti viru přirozeně imunní,“ řekl Bakhdi ve videu a porovnává imunitu s vakcínou. „Dr. Bhakdi má pravdu v tom, že naše těla mohou produkovat protilátky, které umožňují infikovaným lidem získat imunitu, ale u mnoha infikovaných lidí to je za cenu vážného onemocnění, dokonce i smrti,“ vysvětlil AFP David R. Walt, profesor patologické oddělení Lékařské fakulty Harvardské univerzity, který se podílel na studii publikované v časopise Clinical Infectious Disease. „Porovnává dvě věcí, které nejsou srovnatelné, protože vakcína neslouží k boji proti viru, ale k výchově imunitního systému reagovat proti viru,“ řekl Frédéric Altare z Insermu.

Vzhledem k tomu, že imunitní systém je nejlepší zbraní proti viru, Sucharit Bhakdi také ve videu tvrdí, že „kolektivní imunita již existuje a lze ji kdykoli mobilizovat“. Jedná se však o překroucení studie Insermu. Studie netvrdí, že 99 % lidí je schopných si vytvořit protilátky tak vysoké, aby zabránilo šíření viru a vážným následkům. Studie hovoří o tom, že imunitní systém 99 % lidí si umí vytvořit nějaké protilátky. „Všichni, kromě lidí s oslabenou imunitou, jsme schopni v malém množství vytvářet tyto protilátky a začít bojovat proti viru. Někdy to může stačit, ale v závažných případech to nestačí. Proto je důležité trénovat imunitní systém vakcínou,“ vysvětluje autor studie.

Na závěr videa Bakhdi tvrdí, že po očkování se vás „vaše lymfocyty pokusí zabít“. Domnívá se, že protilátky obrátí proti našim vlastním buňkám, které budou produkovat proteiny viru. Toto vysvětlení je „nepravdivé, i když vychází z pravdivé premisy,“ dešifruje Frédéric Altare. Pokud buňka v našem těle začne produkovat bílkoviny, které by produkovat neměla, náš imunitní systém na ni zaútočí, vysvětluje výzkumník. „Takto to funguje při rakovině: ničíme rakovinné buňky, které by naše tělo nemělo vytvářet.“ Samotný princip mRNA je však přechodný: vakcína nezůstává v těle déle než několik hodin, jak již několik odborníků vysvětlilo AFP. „Jediný, kdo produkuje tento protein, je virus, takže je jediný, proti kterému se náš imunitní systém obrátí,“ dodává Frédéric Altare.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.