Na Facebooku se poslední dobou rojí příspěvky zaměřené proti automobilům na elektrický pohon. Některé z nich jsou zavádějící, některé z nich vyloženě smyšlené. Příkladem smyšleného příspěvku je článek na webu „Volnýblog“ s názvem „studie zjistila, že elektrická auta znečišťují 1850krát více než auta na benzin a naftu,“ který byl i hojně sdílen na Facebooku.

Uvedená studie přitom vůbec nepracuje s elektroauty, ale auty se spalovacím motorem. Jednalo se o porovnání emisí vypouštěných do vzduchu a emisí z pneumatik. „Zmiňovala jen, že běžnou jízdu testovala na mercedesu třídy C, který se v roce 2022 v plně elektrické verzi ještě ani neprodával. U agresivní jízdy společnost použila dřívější měření provedené na vozu Volkswagen Golf z roku 2011, který také nepatřil mezi elektromobily. To, že testy probíhaly jen na vozech se spalovacími motory, redakci Demagog.cz potvrdil zakladatel Emissions Analytics Nick Molden. Analýza skutečně mluvila o 1850× vyšším znečištění, jednalo se ale o porovnání emisí z pneumatik naměřených při ´běžné´ jízdě a emisí z výfuků. Zároveň autoři studie upřesnili, že většina pevných částic z výfuků po nějakou dobu zůstává ve vzduchu, a tak negativně ovlivňují kvalitu ovzduší. Naproti tomu většina pevných částic z pneumatik laicky řečeno padá k zemi a následně se dostává do půdy a do vody. Výsledky měření Emissions Analytics ukazují, že 11 % z celkové hmotnosti emisí z pneumatik tvoří částice o průměru menším než 2,5 mikrometru, které podle studie zůstávají určitý čas ve vzduchu. Toto množství emisí z pneumatik je (co do hmotnosti) přibližně 400× větší než emise pevných částic z výfuků,“ konstatují analytici fact-checkingového projektu Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.