Podle studie zveřejněné v renomovaném časopise Science v září 2024 se zemské klima během poslední téměř půl miliardy let měnilo více, než se dosud předpokládalo. Podle některých je to důkazem, že za změnou klimatu nemůže člověk. Kromě toho opomíjejí fakt, že planeta byla v minulosti teplejší než teď, ale v té době neexistovala lidská civilizace a během této éry planeta zažila úhyn mnoha milionů živočišných druhů.
Příspěvek dále tvrdí, že výsledky jsou „velmi třaskavé, protože studie ukazuje, že svět byl po většinu složité historie života na Zemi v mnohem teplejším stavu“. Většina českých příspěvků obsahuje také odkaz na článek deníku The Washington Post, který se zmíněnou studií zabývá. Části o vyšších teplotách na Zemi v minulosti jsou však vytrženy z kontextu a příspěvky tvrdí, že autoři článku studii „nepochopili“. Článek ovšem jasně uvádí, že studie sice „ připomíná, jak velké změny už planeta prodělala“, ale zároveň varuje „před bezprecedentní rychlostí oteplování způsobeného člověkem“.
Studie, jíž AFP detailně prošla, však na žádném místě neuvádí, že by současné klima bylo irelevantní nebo že by jeho změny nebyly způsobeny člověkem. Vědci spíše píší, že tato zjištění mohou být užitečná při „předpovídání klimatických důsledků antropogenních emisí oxidu uhličitého (CO2)“. Autorky studie – bývalá postdoktorandka v národním přírodovědném muzeu Smithsonian Emily Judd a paleoklimatoložka Jessica Tierney, obě z Arizonské univerzity – v tiskové zprávě vysvětlují, že emise CO2 způsobené lidskou činností v současnosti ohřívají planetu mnohem rychleji než nejrychlejší oteplování ve fanerozoiku. To podle nich ohrožuje druhy, včetně člověka, i celé ekosystémy.