Studenti brněnského gymnázia prošli Okamurův předvolební plátek. Výsledkem je, že jen v této tiskovině se nachází 25 lží, 44 zavádějících tvrzení, 17 neověřitelných informací. „Na to že se jedná o pár stránek s velkými obrázky a písmenky, vychází průměrně jedna hloupost na každé dvě věty. Kvalitní skóre. Kdo se chce pokochat, viz příloha (lži – potrženy červeně, zavádějící informace – zeleně, neověřitelné – oranžově),“ komentuje Jiří Hlavenka.

Okamurův plátek například nazývá Mattea Salviniho nejvýznamnějším členem vlády. Salvini je přitom „jen“ ministrem vnitra. Nejdůležitější osobou v každé vládě je premiér a tím je v Itálii Giuseppe Conte. Z Hermana Van Rompuyho udělal předsedu Evropské parlamentu. Ve skutečnosti byl stálým předsedou Evropské rady. Tvrdí také, že orgány Evropské unie nemají demokratickou legitimitu. Pravdou je, že Evropský parlament je volen přímo občany, členy Evropské rady jsou hlavy států nebo předsedové vlád členských zemí EU, Rady Evropské unie zase zástupci na ministerské úrovni zplnomocněné zastupovat svou vládu.

Rozbor nepravd a zavádějících informací provedl také web Seznam zprávy.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com