V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK

Nejprve číst, až pak sdílet

Novou funkci, která by měla přispět k omezení šíření dezinformací, začala testovat sociální síť Facebook. Bude uživatele vyzývat k tomu, aby si články nejprve přečetli, než je budou sdílet. Podobnou funkci již nějakou dobu nabízí také Twitter.

Data Twitteru ukázala, že výzva „první čtěte, potom sdílejte“ opravdu funguje. Počet lidí, kteří si před sdílením daný odkaz skutečně otevřeli, stoupl o 40 %. Facebook nyní věří, že podobný dopad bude mít funkce také na jeho sociální síti.

Před sdílením nějakého článku na Facebooku se lidem zobrazí varování, že „sdílení článků bez jejich přečtení může znamenat opomenutí klíčových faktů“. Uživatelé se následně mohou rozhodnout, zda přejdou na odkaz a přečtou si ho, nebo budou pokračovat ve sdílení. Samotnou možnost sdílení tedy Facebook nijak omezovat nebude. Zástupci Facebooku zatím neupřesnili, ve kterých zemích test probíhá a kdy bude nová funkce zavedena pro všechny uživatele.

Více v článku na Novinkách.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.