Prezident jen tak nemůže vyhlásit mobilizaci a k vyhlášení mobilizace je nutné vyhlásit válečný stav. Ten vyhlašuje, stejně jako stav ohrožení či nouzový stav, Parlament České republiky. A to nadpoloviční většinou všech poslanců a senátorů. Protože jsme členy NATO, je těžko představitelné, že by ČR vyhlásila válečný stav, pokud by to neudělali i ostatní členové NATO. I přesto se však stále šíří nesmysly o mobilizaci.

Hoaxy cílí na seniory a například i lidi ve vyloučených lokalitách. NA Facebooku například fotku s falešným povolávacím rozkazem šíří stovky lidí. Šíří se také mezi romskou komunitou. Šíří se také formulář, který má odmítat branou povinnost. „Nevěřil bych tomu, kdybych to nezažil. Už dva lidi za mnou u nás na vsi přišli, aby se poradili, jestli mají správný formulář na odmítnutí mobilizace, která e připravená jakmile bude zvolen generál Pavel. Pevně tomu věří,“ svěřil se na Twitteru instruktor sebeobrany Pavel Houdek.

„Kampaň našla nové dno. Falešná “mobilizace/povolávací rozkaz, v případě, že vyhraje generál Pavel”. Nemyslím, že za tím stojí přímo tým Andreje Babiše, ale jednoznačně z toho Babiš těží. Místo toho, aby jednoznačně vyvrátil, že mám mobilizace opravdu nehrozí,“ upozornil Petr Ludwig.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.