Právník Jiří Vyvadil do své skupiny Přátelé Ruska v České republice umístil příspěvek, ve kterém s gramatickou chybou žádá přítomné o peníze na „stíhání českých fašistů typu Novotný, Kolář, Hřib“. Na statusu je špatně snad úplně vše. Od gramatické chyby, přes známou lež proruské dezinformační scény, že všichni, kdo se jen trochu kriticky staví k válečným zásluhám Ruska a připomínají kontroverzi některých sovětských generálů, jsou fašisti (připomeňme, že ČSR osvobodili z velké míry Ukrajinci v Rudé armádě, volyňští Češi a i Čechoslováci samotní pod velení generála Svobody), až po jasnou právní nesmyslnost.

Jiří Vyvadil tvrdí, že je právník. Pokud však neví, že trestní stíhání nelze (doufejme) zaplatit, tak je otázkou, na základě čeho mu byl titul vydán. Anebo existuje možnost, že to ví a spoléhá na hloupost členů skupiny a žádá peníze na jiné své aktivity. Každý s trochou právního povědomím totiž ví, že trestní oznámení může podat kdokoliv zdarma. Buďto na policii nebo na státní zastupitelství. Policisté vám také musí pomoci s jeho formulací, musí ho přijmout. Je pak na státním zástupci, zda na základě poznatků vyšetřovatelů spustí úkony trestního stíhání nebo věc odloží. Maximálně existuje možnost se proti jednotlivým krokům odvolat, ale ani to není nic těžkého. Úkon, při kterém si musíte platit právní zastoupení (náklady pak můžete vymáhat na protistraně), se jmenuje žaloba.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com