Policie stíhá dva lidi za stalkerství, obtěžování a šíření poplašné zprávy ohledně koronavirové pandemie a očkování proti nemoci covid-19. Podle zjištění Deníku jde o Patrika Tušla a Janu Peterkovou. Tušla kriminalisté viní z pronásledování lékařů přímo u jejich domovů a z toho, že za to vybírá na internetu peníze od veřejnosti. Hrozí mu až rok vězení. Antivaxerce Peterkové za šíření poplašné zprávy v době nouzového stavu hrozí až osm let vězení.

Jana Peterková, známá dezinformátorka, která se často projevovala na demonstracích proti vládním protipandemickým opatřením, se měla trestného činu dopustit svými příspěvky na sociálních sítích. V jednom ze svých videí Peterková tvrdila, že v domě pro seniory v Měšicích, obci nedaleko Prahy, zemřelo několik seniorů. Důvodem mělo být podle antivaxerky očkování, které prodělali.

Patrik Tušl nadává v očkovacích centrech zdravotníkům, prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nebo imunologa Václava Hořejšího pronásleduje u jejich bytů a videa z těchto akcí zveřejňuje na internetu. Policie nyní Tušla obvinila z trestného činu nebezpečné pronásledování. Hrozí mu až rok vězení. Muž již dříve ve svém videu potvrzoval, že byl na výslechu. Policie o obvinění bez uvedení jména informovala na Twitteru.

Příznivci hnutí Chcípl pes přišli na pražské Malostranské náměstí, aby protestovali proti přijetí vládní novely pandemického zákona. Poslanci ji měli projednávat v úterý, nakonec k tomu ale nedošlo. Podle policejních odhadů bylo na místě asi 800 demonstrujících. Před zábranami, kterými policisté zamezili vstup do Sněmovní ulice, účastníci protestu rovněž demonstrovali, provolávali hesla jako „Nejsme ovce“ a „Máme toho dost“. Postavili také dřevěnou maketu šibenice, doplněnou nápisem „Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici“.

„Naši “vlastenci” by své domnělé oponenty moc rádi popravovali na šibenici nebo zastřelením. Nejradši by to vzali “z jedný vody na čisto” a s chutí by stříleli a věšeli hlava nehlava, jako to dělali vojáci SS. Paradoxem je, že se naši “vlastenci” současně označují za oběti holokaustu, kdy samozřejmě tím, že si mají nasadit roušku nebo se nechat očkovat, tak trpí jako vězni v nacistickém koncentráku,“ připomněl analytik Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.