Český web Security Magazín, ale i poslanec za ANO Tomáš Růžička, který je místopředsedou výboru pro obranu, šířily zprávy o údajném selhání nadzvukového letounu F-35. Některými je toto selhání používáno jako argument pro nepořízení stíhaček. Ve skutečnosti se však incident nestal. Zjistil to projekt Ověřovna Českého rozhlasu.

„Na každou zbraň existuje dříve či později protizbraň. F-35A ani technologie ‚5 generece‘ není spása pro naši armádu. Možná pouze politické zadání pro generály Čepelku s Míkou. Opravdu účelně přemýšlejme, kam investujeme dalších více než 150 miliard,“ napsal nedávno na twitterovém účtu místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO).

„Ke statusu připojil článek ze Security Magazínu, který informoval o údajném incidentu mezi ruským stíhacím letounem SU-35 a strojem F-35 italského letectva, ke kterému mělo dojít loni v květnu. Podle časopisu měly opakovaně italskému pilotovi v důsledku užití ruského systému elektronického boje vypínat detekční a varovné systémy. Znepokojený italský pilot se pak měl podle článku novinářům svěřit, že nečekal, že by se tak moderní stroj nechal zmást.

„Jak se ale ukázalo, jak autor Security Magazínu, tak i poslanec naskočili na nepravdivou informaci. Celý text magazínu, včetně vyjádření pilota, byl totiž prakticky překladem článku z bulharského vojenského webu. Od něj tento text přebíraly i další webové stránky s nejasnou vlastnickou a autorskou strukturou, které v sekci „o nás“ často upozorňují, že publikují soukromé názory autorů, za které daný web nenese zodpovědnost. A o nepravdivou informaci skutečně jde. Italské letectvo totiž součástí mise NATO v Pobaltí během května 2022, kdy k incidentu mělo podle časopisu dojít, vůbec nebylo.

Za článkem stojí přímo vlastník bulharského vojenského časopisu Bojko Nikolov. Ten sice píše o incidentu z roku 2022, jeho jediným uvedeným zdrojem je ale článek z roku 2021 ze stránky, která je registrovaná v Arizoně ve Spojených státech, není ale možné dohledat, kdo přesně za ní stojí a kdo jsou její autoři,“ zjistil Český rozhlas.

Poslanec ANO navíc chybu neuznal. Růžička trvá na tom, že cílem článku bylo poukázat, že žádná zbraň není samospasitelná. Růžička už pak reagoval pouze videem, které se ale paradoxně váže ke dva roky staré zmiňované události. Sám se za šíření nepravdivé informace neomluvil a chybu nepřiznal.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.