V souvislosti s končícím summitem G20 v Hamburku se objevila na sociálních sítích fotografie Vladimíra Putina, obklopeného naslouchajícími světovými lídry. Je to fake.

Fotografie se začala šířit původně s ruskými popisy – a dá se tak předpokládat, že právě z tohoto prostředí pochází. Zde fotku sdílí ruský politik Sergej Markov, záhy se přidali další. Jistě nebude dlouho trvat a tato fotka se objeví i na českém internetu.

Vidíme na ni ruského prezidenta Vladimira Putina, k němuž se sklání prezidenti USA a Turecka, spolu s dalšími politiky. Už na první, jen trochu pozorný pohled se dá rozpoznat, že Putin vizuálně nezapadá.

Na šířící se zmanipulovanou fotografii upozornil na svém facebookovém profilu 8. července ruský opoziční politik Ilya Yashin.

A jaká je skutečnost? O mnoho prostší. Na křesle mezi politiky totiž nesedí nikdo. A místo k sezení je původně označeno jako britské, nikoli ruské.

Zmanipulovat fotku je totiž vážně snadné.
Photoshop nebo jiný grafický editor má kdekdo. V českém prostředí jsem se o tom mohli přesvědčit například ve fotomontáži vlaku v Chebu, obsypaného uprchlíky.

Co k tomu dodat? Snad jen okřídlené – nevěřte všemu, co vidíte na internetu. A pokud vás zajímá, jak si ověřit pravost fotografie, podívejte se třeba sem.


administrator

Tým manipulatori.cz