Na sociálních sítích se stále dočteme o údajných „turborakovinách“ nebo o epidemii náhlých úmrtí mezi sportovci či mladými lidmi. Faktem ovšem je, že když si do Googlu zadáte pojem „náhle zemřel“ například v časovém období let 2016 – 2018, Google vám najde přes 5 tisíc odkazů. A to dávno před očkováním proti COVID-19.

Týdenní a měsíční přehledy úmrtí jasně dokazují, že žádná epidemie se nekoná. Nejkritičtějším týdnem novodobé české historie byl 44. a 45. týden roku 2020. Tehdy v době vrcholící pandemie zemřelo za dva týdny 8500 lidí, což je dvojnásobek oproti normálu. Poměrně kritický byl pak ještě začátek roku 2021, kdy se teprve začínalo očkovat. Následně se začala situace uklidňovat a s výjimkou dvou týdnů na konci roku 2022 statiky nijak nevybočují z let před pandemií.

Nevybočují ani u mladých lidí ve věku 15 až 44 let. Na začátku tohoto roku zemřelo výrazně méně mladých lidí v tomto věku, než v roce 2015 nebo 2019. Zatímco v 2. týdnu roku 2015 zemřelo 79 mladých lidí, letos to bylo 58. Zatímco v 7. týdnu roku 2019 zemřelo 80 mladých lidí, letos to bylo 49. Za celý rok 2023 nevyčnívá jediný týden, kdy zemřelo nadměrně mnoho lidí kromě týdne před loňskými Vánocemi, kdy se stal útok na filozofické fakultě. Žádnou „epidemii náhlých úmrtí“ neukazují statistiky ani ve věkové kategorii 45 až 64 let. Poznámka na závěr: statistiky nerozlišují zda zemřel občan ČR nebo cizinec. Neumírá tedy více lidí, ačkoliv kvůli ruské agresi na Ukrajině v ČR žije o několik set tisíc více lidí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.