Na Facebooku se stále šíří hoax o tom, že lidé z Ukrajiny dostávají desítky tisíc korun na sociálních dávkách. Podle textu si čtyřčlenná ukrajinská rodina může přijít až na 102 800 Kč. Jedná se o lež.

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu zveřejnilo na jakou podporu mají lidé z Ukrajiny nárok. Z výpočtu je zřejmé, že zmíněná čtyřčlenná rodina by prvních 5 měsíců dostala kolem 17 000 Kč, nikoliv 100 000 Kč.

Příspěvek nebyl pravdivý ani po útoku Ruska na Ukrajinu. „Autor nebo autorka tvrdí, že lidem z Ukrajiny je vyplácen denní příspěvek 200 Kč na osobu na stravu. To se však týká jen lidí, kteří jsou ubytování v tělocvičnách a tato částka je vyplácena zřizovatelům. Příspěvek na ubytování v hotelech a pensinech je pak 250 Kč na noc (nikoliv 390 Kč) a tato částka je rovněž vyplácena ubytovatelům. Těmto lidem se však již nehradí stravné.  Pokud jsou uprchlíci z Ukrajiny ubytování u někoho doma, podpora je zastropována na 12 000 Kč měsíčně. Autor tedy sečetl různé druhy podpory, které ve skutečnosti však nelze kombinovat. Zároveň neuvedl, že některé jsou zastropované a částka 390 Kč za noc na osobu je zcela nepravdivá a vymyšlená,“ psal tehdy náš sesterský web Faktické.info.

Rovněž je nesmyslem, že by lidé z Ukrajiny měli zdarma návštěvu ZOO či dopravu. Tyto výhody skončily už v dubnu loňského roku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.