Českými sociálními sítěmi se momentálně šíří zpráva, že Tchaj-wan hlásí více úmrtí na očkování než na virus samotný. Se zprávou přišla čínská NTD News. Ta je spojená s hnutím Fa-lun-kung, které v Číně čelí represím, ale samo o sobě splňuje podle odborníků znaky sekty. Jedním z důvodů např. je, že Li Chung-č’ nazývá ty, kteří nepraktikují filozofii hnutí, pojmenováním „běžní lidé“ a stejně jako křesťané, buddhisté a taoisté hovoří o nadpřirozených schopnostech.

Zdroj informace je tedy kontroverzní. Známo také je, že statistiky o úmrtí po očkovaní počítají i jen s podezřeními.

Především ovšem srovnávat však tyto statistiky postrádá logiku. Důležité je, kolika úmrtím dokáže vakcína zabránit. Na Tchaj-wanu došlo k vysokému počtu úmrtí na COVID-19 na jaře. Po očkovací kampani se počet téměř zastavil a úmrtí přibývají po jednotkách. Číslo, kolik lidí by bývalo zemřelo, kdyby očkování nebylo, lze těžko určit. Lze jen porovnávat období, kdy se neočkovalo s obdobím, kdy se očkuje.

Ideální situace by byla, kdyby na COVID-19 nezemřel po očkování nikdo. Představme si tedy situaci, že očkování budou všichni a dojde k nula úmrtím. Na vedlejší účinky očkování však zemře několik lidí. Číslo tedy bude vyšší, ale faktem je, že vakcína zachrání stovky, možná tisíce, možná i desetitisíce životů. Ostatně taková situace je bezesporu u onemocnění, u kterých je očkování povinné. Příkladem mohou být spalničky. Spekuluje se, že kvůli neochotě rodičů nechat děti i povinně očkovat Světová zdravotnická organizace v roce 2019 vyřadila Českou republiku ze seznamu zemí, kde byla tato nemoc vymýcena. Důvodem byl zvyšující se počet případů.

Zpět ke COVID-19. V České republice je podezření, že 116 lidí zemřelo v důsledku vedlejších účinků vakcín proti COVID-19. Na COVID-19 zemřelo 30 574, statistiky nadúmrtnosti ukazují dokonce vyšší čísla. Jisté ovšem je, že celková úmrtnost v ČR se vrátila do průměru v době, kdy se v ČR začalo masivně očkovat.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com