Sociální sítí Facebook, ale i na jiných webových stránkách, se šíří následující komentář:
„Ze všech vakcín, které jsem v životě poznal (černý kašel, záškrt, tetanus, neštovice, spalničky, zarděnky, příušnice, hepatitida, meningitida a tuberkulóza), jsem nikdy neviděl vakcínu, kde bychom nosili roušku a drželi odstupy, i když jste plně očkovaní. Nikdy jsem neslyšel o vakcíně, která způsobí šíření viru i po očkování. Předtím jsem nikdy neslyšel o odměnách, slevách, výhodách za očkování nějaké vakcíny. Neexistovala žádná diskriminace, pokud jste nebyli očkováni, nikdo se vás nesnažil přimět, abyste se cítili jako špatný nebo sobecký člověk. Nikdy jsem neviděl vakcínu ohrožující vztahy mezi rodinou a přáteli. Nikdy jsem neviděl vakcínu, která by ohrožovala živobytí, práci nebo školu. Po všech vakcínách, které jsem výše uvedl, jsem nikdy neviděl vakcínu, jako je tato, která diskriminuje, rozděluje a odsuzuje společnost jako je tato a rozbíjí společenskou strukturu… zatímco my proti sobě vzájemně bojujeme… jedná se o silnou vakcínu! Dělá všechny tyto věci, které jsou zmíněny, ale hlavně ne to, k čemu je určena… bohužel.“

V prvé řadě je nutné říci, že citát údajně pronesl nějaký lékárník. To samozřejmě nemůžeme posoudit. Zároveň se nebudeme věnovat čistě názorovým částem v citátu.

Z příspěvku by se mohlo zdát, že většina vakcín, které lidstvo kdy vyvinulo, kromě vytváření imunity brání dalšímu šíření nákazy. To však všichni odborníci, na které se AFP obrátila, popřeli: hlavním cílem očkování je podle nich ochránit populaci před těžkým průběhem onemocnění, přičemž ochrana před další nákazou je jen „něco navíc”.

Profesor imunologie a jeden z ředitelů Ústavu infekčních chorob při Imperial College v Londýně Charles Bangham 11. ledna 2021 AFP řekl, že „mnohé existující vakcíny jsou sice extrémně účinné proti virům a bakteriím, ale stoprocentní prevence infekce, které se někdy říká sterilizující imunita, je vzácná”. Bangham vysvětlil, že lze z imunitní reakce na chorobu často zjistit, že se očkovaná osoba nakazila, i když nevykazuje žádné symptomy.

To AFP potvrdil i Peter Šebo, vedoucí laboratoře molekulární biologie bakteriálních patogenů na Mikrobiologickém ústavu v Praze, kde mimo jiné studuje bakterii způsobující černý kašel.

Také Keith Neal, emeritní profesor epidemiologie infekčních chorob na Univerzitě v Nottinghamu, AFP 11. ledna 2021 potvrdil, že v případě několika onemocnění zmíněných ve facebookovém příspěvku existuje i po očkování možnost infekce nebo alespoň přenášení organismů způsobujících tato onemocnění (tj. patogen je přítomen v těle, ale nevyvolává žádné symptomy).

Odborník vysvětlil, že v mnoha případech je možné se nakazit i po očkování. „Vaše tělo může přenášet organismy způsobující záškrt, ale jste chráněni před toxinem, a to samé u tetanu,” řekl Neal.

To znamená, že vakcína učí tělo chránit se proti toxinům produkovaným bakterií způsobující tetanus (která se nepřenáší z člověka na člověka), nikoliv proti bakteriím samotným.

Neal zároveň vysvětlil, že příkladem vakcíny, která dalšímu šíření nemoci nezabraňuje, je takzvaná „usmrcená“ vakcína proti obrně, která se v současnosti používá ve většině zemí světa.

Dalším příkladem jsou příušnice: podle americké zdravotnické agentury CDC mohou i lidé, kteří již obdrželi jednu nebo dvě dávky vakcíny MMR, stále dostat příušnice a nemoc přenášet dále.

Stejně jako v případě vakcíny proti chřipce (která není v příspěvku uvedena) je vliv očkování na další přenos oslaben kvůli neustále se objevujícím novým kmenům viru. Preston se domnívá, že bez nových variant měly vakcíny proti covidu mnohem větší vliv na přenos viru. „Z toho důvodu musí být vakcíny jako ta proti chřipce neustále aktualizovány,” dodal.

Samozřejmě není ani pravdou, že by neexistovala „diskriminace“ očkovaných před vakcínou proti COVID-19. Je celá řada povinných očkování, která jsou vynucována. „Potrestán může být rodič, který dítě nenechá očkovat. Lékař, který nenahlásí, že rodič dítě nechce očkovat. Potrestáno může být i předškolní zařízení, škola, dětský klub, zřizovatel dětského tábora za to, že přijmou dítě, které nebylo očkováno,“ psalo se například v článku v roce 2015.

Zdroj: AFP, Faktické.Info


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.