Spolek Manipulátoři.cz z.s. se rozhodl dnes spustit nový čistě fact-checkingový web Faktické.Info. Fact-checking je specifický směr žurnalistiky, který se zabývá ověřováním faktických informací s cílem určit jejich pravdivost a správnost.

A důvod změny? Důvodů je několik. Od čtenářů hodnotících web Maniupulátoři.cz kladně delší dobu slýcháme poznámky, že by bylo vhodné oddělit fact-checking od ostatního obsahu. Narážky byly i na samotný název webu. A právě faktické informace jsou to, co chceme přinášet.

Nově vzniklý web se snaží být jednoduchý a přehledný, tak aby se v něm orientovalo co nejširší spektrum čtenářů. Články na webu budeme rozdělovat podle jasně stanovených kategorií (nepravda, pravda, zavádějící informace, částečná nepravda, clickbait a mýtus). Rovněž jsme se zavázali k dodržování kodexu. „Chceme být transparentní, mít jasnou metodologii a fact-checking dělat tak, jak je standardem v zahraničí,“ řekl šéfredaktor Jan Cemper.  

Nad dodržování kodexu bude dohlížet i redakční rada. Ta je sestava z odborníků, kteří mají s ověřováním faktů značné zkušenosti. V redakční radě tedy „zasedne“ například zakladatel webu Manipulátoři.cz a autor literatury faktu Petr Nutil. Dále pak například vysokoškolský pedagog a publicista dlouhodobě se zaměřující na téma inovace vzdělávání Bohumil Kartous, zakladatel projektu Iluminátor Antonín Šlajch, youtuber ze známého projektu Fakta vítězí Patrik Kořenář a český teolog, starokatolický kněz, judaista a překladatel ThDr. Petr Jan Vinš. „Tito odborníci nám budou poskytovat zpětnou vazbu a rovněž budou přinášet nápady, jak práci ještě více zkvalitnit a zdokonalit,“ dodává šéfredaktor Jan Cemper. „Vzhledem k epidemiologické situaci budeme zpočátku mezi sebou vzájemně komunikovat přes internet. Sejdeme se, až to umožní epidemiologické situace,“ prozrazuje Petr Nutil. 

Neznamená to však, že web Manipulátoři.cz končí. Dále na něm budeme přinášet ostatní články jako jsou zprávy ze světa dezinformací, komentáře, články monitorující dezinformační scénu, dále pak články o psychologii, historii či mediálním vzdělávání. Uvědomuje si také, že lidé si na novou doménu budou muset zvyknout. Fact-checkingové články tedy alespoň z počátku budeme zrcadlit na webu Manipulátoři.cz.

Prosíme, podpořte nově vzniklý web, potřebujeme Vaši pomoc:

 

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.