„Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák.“ Tato zpráva předminulý týden obletěla ČR. „Tento člověk skutečně teroristický útok připravoval. Jenom díky skvělé kooperaci zpravodajských služeb a policie České republiky se podařilo předejít možná vážnému incidentu,“ řekl pro Českou televizi v Otázkách Václava Moravce policejní mluvčí Tomáš Tuhý. Podle Tuhého lze nicméně z informací, které má k dispozici, usuzovat, že se jedná o jednotlivý případ, nikoli o článek organizované skupiny.

Vedou se však spory, jakou měrou se o dopadení přičinili čeští muslimové. „Čeští muslimové minimálně rok před zadržením islamisty Dominika K. alias Abdula Rahmana zjistili, že má velmi radikální názory a sdílí na sociálních sítích výhrůžky. V lednu loňského roku jej proto vyškrtli ze seznamu účastníků konference zaměřené proti terorismu. Nikdo však neupozornil policii,“ tvrdí MF Dnes, které mluvčí BIS poslal mail, že: „My jsme získali informace a kolegové z policie zajistili důkazy i obvinění. Je to naštěstí ojedinělý případ radikalizace ‚vlka samotáře.“

Opak však tvrdí student islamologie a arabistiky na Univerzitě Karlově Kristián Dembický, který konvertoval k Islámu. „Říkal jsem si, že pokud něco špatného dělá, tak o tom policie musí už dávno vědět. Což tak zřejmě i bylo. A podle mých informací, jak jsem se dnes dozvěděl (ve středu minulého týdne – pozn. red.) byl nahlášen muslimskou obcí, což bylo patrně předáno přímo tajným službám. To nevím přesně, ale zodpovědné osoby z obce ho podle mých informací ohlásily,“ řekl pro Lidovky Dembický. „Nosil vojenské oblečení. To samo o sobě asi stačí k tomu, aby připoutal pozornost. A právě z toho důvodu tvrdím, že je muslimská obec pod kontrolou. Před každou mešitou jsou kamery, takže pokud policie uvidí, že do mešity chodí voják, tak je hrozně malá pravděpodobnost, že by si ho neověřila, a právě proto si také jistě spousta muslimů – stejně jako já – nejspíš řekla, že pokud je Abdul Rahman nějak nebezpečný, tak to určitě bude mít policie pod kontrolou,“ dodal„Oficiálně žádný záznam o e-mailu, telefonátu nebo upozornění existovat nebude, ale policie ho (Dominika) následně sledovat začala,“ dodává majitel jazykové školy Eknaifith.

Kontaktovali jsme tedy Bezpečnostní informační službu (BIS) s otázkou, zdali docházelo mezi operativci a českými muslimy k nějaké nepřímé spolupráci, třeba prostřednictvím agentů nebo osobních návštěv. „Chápu Váš zájem i rozumím dotazu, ale musím se omluvit, že nemůžu odpovědět. Jedná se o mimořádně citlivé téma, u kterého by prozrazení jakýchkoliv podrobností mohlo znamenat ohrožení práce lidí, kteří na případu pracovali a pracují. Mohu tedy jen zopakovat, že výsledné obvinění “Dominika K.” je výsledkem vynikající spolupráce bezpečnostních složek a jejich vzájemného doplňování. Na jedné straně informační složka (BIS) a na druhé složka výkonná (Policie ČR). Jedna bez druhé by nebyla úspěšná,“ poslal nám vyjádření mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Vzhledem k vyšetřování tedy nelze stoprocentně říci, jestli čeští muslimové s Policií ČR a BIS spolupracují, nebo ne.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.