Mezi preventisty, kteří chodí do škol dětem přednášet o škodlivosti drog, se dostala i scientologická sekta. Spolek Řekni NE drogám napojený na scientology nabízí zavádějící fakta o účincích návykových látek. Školy si ho vybírají, protože lekce jsou zdarma.

„Scientologové jsou nebezpečná sekta. Velmi často je zařazována mezi destruktivní kulty. Svědčí o tom zkušenosti států, které se vytrvale snaží postavit scientologii mimo zákon (Německo, Francie). V současné době je za klíčovou oblast považována Evropa. Od 90. let působí scientologické církve aktivně také na našem území. Z právních důvodů se však scientologické aktivity odehrávají pod rouškou občanského sdružení s cílem registrovat se u Ministerstva kultury jako církev,“ psalo Ministerstvo školství už v roce 2005.

I přesto však spolek objíždí školy nadále. A co více, jak upozornil server iDNES.cz, spousta škol si ho pozvala i proto, že má záštitu ze Senátu.

Seznam zprávy například vloni oslovil odborníky. Oslovení odborníci upozorňují především na chyby, které se podle nich v edukačních materiálech spolku vyskytují. „Dobrá prevence musí být pravdivá. Když lektoři budou lhát, že něco nějak funguje, a děti pak z vlastní praxe zjistí, že to není pravda, tak pak už nepřijdou za nikým dospělým, protože mu nebudou věřit,“ řekl psycholog a adiktolog Pavel Letý.

Spolek provozuje i web drogy.cz s podtitulem Pravda o drogách. „V zásadě je to sada účelově seřazených informací,“ zhodnotil stránky Jakub Minařík z Kliniky adiktologie 1.LF UK a VFN, podle něhož je to „směs pravd, polopravd a blbostí seřazená tak, aby účelově vyznívala, jak si autor přeje“. „Stránky jsou takový mix informací vytržených z kontextu, kdy jednotlivé informace mohou být (teoreticky a částečně) pravdivé, ale v tomto kontextu nejsou. A je tam řada zjevných nesmyslů, které jsou jednoduše antipsychiatrické,“ odpověděla Seznam Zprávám docentka Lucie Kališová z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN. Na to, že některé prezentované informace můžou nabourávat důvěru k lékařům, upozornil také adiktolog Letý. Jde podle něj například o tvrzení, že na antidepresiva vzniká závislost.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.