Ve čtvrtek se v poslanecké sněmovně začal projednávat návrh zákona, který by umožnil zrovnoprávnění homosexuálních svazků s manželstvím. Návrh prošel do druhého čtení. V současné době mohou gay a lesbické páry vstupovat do registrovaného partnerství. To nicméně má oproti manželství některá omezení.

V diskusi zaperlil předseda SPD Tomio Okamura. Hlavním argumentem lidí, kteří podporují manželství stejnopohlavních párů prý je, že by mohly adoptovat děti, které by jinak skončily v dětském domově. To je však nesmysl. Homosexuálové samozřejmě mohou adoptovat dítě už dnes. V červenci 2016 umožnil Ústavní soud lidem žijícím v registrovaném partnerství žádat o adopci. Neregistrovaní lidé mohli žádat už i předtím. Osvojit si dítě může ale pouze jeden z páru.

Ačkoliv tedy reálně se o takto adoptované dítě starají oba z páru a oba jsou také posuzováni, práva k němu má oficiálně jen jeden z nich. To zapříčiňuje komplikace například při zajišťování lékařské péče pro dítě nebo při vyzvedávání dítěte ze školského zařízení.

V této věci je zajímavý ještě jeden aspekt. Tomio Okamura ve sněmovně prohlásil, že v době kdy byl v dětském domově by raději skočil z okna, než aby byl adoptován homosexuálním párem. Děti, které mají rodiče, nejsou určeny k adopci, ale hledá se pro ně pěstounská péče. K osvojení jsou vhodné děti, kterých se rodiče i příbuzní definitivně vzdali. Z drtivé většiny to jsou děti v kojeneckém věku do 3 let. Zajímavé je také, že Tomio Okamura na léta v dětském domově v roce 2013 vzpomínal jinak.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com