Na sociální síti Facebook se možná nepochopením, možná úmyslně, šíří příspěvky dávající rovnítko mezi spike protein a protein S. Možná je to také tím, že spike protein někteří lidé zkracují jako s-protein. S-protein a protein S zní už totožně. Jedná se však o dva odlišné proteiny.

Spike protein je zjednodušeně protein vyčnívající z povrchu viru. Složitěji: struktura obecně složená z glykoproteinů, vyčnívajících z lipidové dvojvrstvy povrchu obaleného viru. Jsou tolik známé „bodliny“ například na povrchu viru SARS CoV-2. Nenachází se však na povrchu jen tohoto viru, ale je typický pro všechny orthomyxoviry, paramyxoviry, rhabdoviry, filoviry, koronaviry, bunyaviry, arenaviry a retroviry.

Zato protein S nemá s viry vůbec nic společného. Jedná se o vitamín K-dependentní plazmatický protein tvořený v játrech, který hraje důležitou úlohu v inhibici koagulace. Je známo, že nedostatek proteinu S souvisí se zvýšenou krevní srážlivostí.

Jedná se tedy o dva naprosto odlišné proteiny. V očích lidí, kteří si pojmy pletou, imunita útočí na vakcínou tvořený protein a hrozí vznik krevní sraženiny. Je to samozřejmě nesmysl.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.